A dokładniej warszawski Google Campus będzie znajdować się przy ulicy Ząbkowskiej 27/31, w Budynku A (zdjęcie powyżej). Biura dla start-upów zajmować będą ok. 1600 metrów kwadratowych powierzchni. Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda Centrum Praskie Koneser z poziomu ulicy.
Czym ma być Google Campus? Na poziomie najbardziej podstawowym - to przestrzeń, w której startupy będą mogły wynająć dla siebie biuro. Ma to być takie centrum przedsiębiorczości, skupiające wokół siebie młodych, innowacyjnych i pomysłowych ludzi. Wewnątrz dostępne będzie szybkie WiFi, sprzęt biurowy, kawiarnie. To co, ma wyróżniać Google Campus, to często organizowane spotkania z inspirującymi osobami, warsztaty, konferencje czy szkolenia.
Na świecie istnieją obecnie dwa takie ośrodki - w Londynie i w Tel Awiwie. Kolejne powstają w Madrycie, Seulu i Sao Paulo.
Niektóre budynki "Konesera" powstały jeszcze w XIX wieku i przetrwały II Wojnę Światową. Samo centrum to teren dawnej fabryki wódek Koneser, na tym obszarze znajdować ma się też Muzeum Polskiej Wódki, które ma być uruchomione w 2017 roku.
- Naszą intencją jest harmonijne połączenie odrestaurowanych zabytków dawnej wytwórni wódki z nową, współczesną architekturą inspirowaną motywami industrialnymi. Dawne obiekty m.in. budynki Kordegardy, Rektyfikacji i Magazynów Spirytusu będą stanowić dominantę w nowej przestrzeni. Jej dopełnieniem, a zarazem rozwinięciem staną się nowoczesne budynki mieszkalne, pasaże handlowe, restauracje, kawiarnie, biura i galerie sztuki. Kluczowe będzie harmonijne połączenie tych sfer i odpowiednie wyważenie proporcji pomiędzy nimi w wielofunkcyjnym modelu Konesera - czytamy w materiale Gazeta.pl słowa Rafała Szczepańskiego, wiceprezesa BBI Development NFI SA, firmy, która jest właścicielem pięciohektarowego terenu Konesera". Inwestycję na tym terenie zaczęła już w 2010 r., od rewitalizacji zabytkowej Kordegardy przy bramie prowadzącej na tereny dawnych zakładów. Po zakończeniu remontu budynek będzie pełnić funkcje biurowe.
Wiemy już zatem, gdzie będzie mieć siedzibę polski Google Campus. Ale wciąż pozostaje wiele niewiadomych:
- kto będzie szefował przedsięwzięciu
- ile będzie kosztować wynajem biurka / przestrzeni biurowej
- kiedy dokładnie ruszy warszawski Google Campus.
Na to ostatnie pytanie znamy przybliżoną odpowiedź: do końca 2015 roku.