Młodzi ludzie, studenci, powinni raczej nie mieć problemu ze współczesną technologią. Smartfony, tablety, komputery, a przede wszystkim internet są dla nich czymś o wiele bardziej naturalnym, niż dla osób starszych. Mogłoby się więc wydawać, że przeciętny student jest ekspertem w dziedzinie technologii - radzi sobie świetnie z obsługą podstawowych programów komputerowych.
Badania przeprowadzone przez firmę ServiceNow na studentach z uniwersytetu Illinois Wesleyan przeczą tej tezie. Można je nawet uznać za szokujące.
"Młodzi ludzie są dobrze zaznajomieni z aplikacjami takimi jak Uber czy Facebook - służącymi do komunikowania się, obsługiwanymi za pomocą prostego sytemu przycisków. Dla wielu z nich aplikacje takie jak Outlook czy Excel, będące głównym narzędziem pracy we wszystkich korporacjach, wydają się obce i skomplikowane" - czytamy w Business Insiderze .
Używanie aplikacji biurowych nie jest oczywiście tak intuicyjne jak obsługa aplikacji społecznościowych. Amerykańscy studenci mają jednak problemy z czymś o wiele prostszym i jeszcze bardziej podstawowym.
"Jedynie 23% studentów z Illinois Wesleyan było w stanie efektywnie korzystać z wyszukiwarki Google. Większość z nich nie rozumie jak silnik wyszukiwarki wyświetla wyniki, w jaki sposób je segreguje. Studenci nie byli w stanie skonstruować pytania tak, by uzyskać odpowiedź zawierającą wartościowe dane. Ograniczali poszukiwania do aktualnych artykułów prasowych lub pozycji z Google Book Search". - pisze portal.
Andrew Asher, który kierował badaniami, stwierdził, że wyniki dowodzą trudnej do zaakceptowania prawdy. Fakt, że młodzi ludzie mają dostęp do Google i aplikacji już w młodym wieku, w fazie dorastania, nie oznacza, że automatycznie wiedzą jak używać tych narzędzi.
Smarfony chcą znać nasze emocje Fot. Robert Kędzierski Fot. Robert Kędzierski
Badania mogą dowodzić dwóch rzeczy. Pierwsza teza: smartfony "ogłupiają" - sprawiają, że młodzi ludzie są jedynie w stanie "konsumować podsuwaną treść", nie są zdolni do inicjatywy, nie poszukują samodzielnie rozwiązań. Pokolenie "Digital Natives" miałoby być uzależnione od internetu w destrukcyjny sposób.
Ankieta przeprowadzona przez brytyjskie Muzeum Nauki wśród osób do 25 roku życia ukazała, jak bardzo obecne pokolenie uzależnione jest od Sieci. Czterech na pięciu ankietowanych stwierdziło, że czuje "zagubienie" bez dostępu do Internetu. W grupie powyżej 25 lat tak samo czuje się trzech spośród pięciu ankietowanych. - pisaliśmy w naszym materiale o fenomenie Digital Natives.
Może też być wprost przeciwnie - nie ma "pokolenia cyfrowych tubylców" - młodzi muszą się uczyć korzystania z narzędzi takich jak Google czy pakiet biurowy w dokładnie taki sam sposób, jak robią to osoby, które nie miały styczności z nowoczesną elektroniką, smartfonami, od najmłodszych lat.
Wyszukiwarka Google wydaje się prostym i intuicyjnym narzędziem, którego można nauczyć się samodzielnie. Wystarczy przeszukać sieć zadając odpowiednie pytania. Badania amerykańskich naukowców dowodzą jednak, że niektórzy nie znają komend, sztuczek, sposobów na to, by z przeglądarki korzystać skutecznie. Warto więc przypomnieć najważniejsze porady związane z usługami Google.
9 natychmiastowych odpowiedzi Google
12 sztuczek wyszukiwarki Google ułatwiających życie
8 kolejnych sztuczek wyszukiwarki Google