Te maleńkie komputery mają rozmiary zasilacza. I pełną wersję Windows 10 na pokładzie. Takiej rewolucji chce Microsoft?

Podczas targów Computex 2015 Microsoft przedstawił dwa miniaturowe urządzenia, na których będzie działać pełna wersja Windows 10. Czy na taką miniaturyzację czekamy?

Windows 10 zapowiada się jako najbardziej przełomowy system w ostatniej historii Microsoftu. Ma to być system uniwersalny, działający na komputerach stacjonarnych, tabletach i smartfonach. Microsoft robi wiele, by już dziś przekonać nas do tego, że korzystanie z nowej platformy na dowolnym urządzeniu ma przynieść ten sam poziom komfortu.

Chcąc przekonać nas, że Microsoft jest gotowy do działania "na wszystkim" Microsoft zaprezentował podczas targów Computex 2015, jak informuje Windows Central , dwa miniaturowe komputery. Quanta mieści się w obudowie zasilacza, komputer wystarczy podłączyć więc do prądu, podpiąć do niego monitor i klawiaturę z myszką. Microsoft podkreśla, że urządzenie da się sterować za pomocą Bluetooth lub wirtualnej asystentki Cortana.

QuantaQuanta Fot. za Microsoft Fot. za Microsoft

Drugą propozycję dla konsumentów jest Foxconn Kangaroo z procesorem Intel Cherry Trail (Atom). Urządzenie jest przenośne, jego akumulator pozwala działać przez 6 godzin. Komputer obsługuję technologię Windows Hello - czyli autoryzację biometryczną.

Kilka tygodni wcześniej Intel zaprezentował komputer, który można podłączać bezpośrednio do telewizora lub monitora. Compute Stick z Windows 8.1 na pokładzie, 2GB RAM i 32GB na dane ma zmienić ekran w pełnowartościowy komputer.

Quanta i Kangaroo powstały w tym samym celu - mają umożliwić korzystanie z pełnego systemu przy pomocy dowolnego ekranu.

Foxconn KangarooFoxconn Kangaroo Fot. za Microsoft/Foxconn

Fot. za Microsoft/Foxconn

Alternatywa dla Smart TV i Androida?

Intel Compute StickIntel Compute Stick Fot. Intel Fot. Intel

Do czego w praktyce mogą przydać się nowe produkty prezentowane przez Microsoft i jego partnerów? Główny cel to zapewne "konsumowanie treści". Co jest dla nas wygodniejsze: przeglądanie internetu za pomocą smartfonu lub tabletu i zdalne przesyłanie treści na ekran? A może zastosowanie "pełnowartościowego" komputera?

Microsoft stara się udowodnić, że Windows 10 może być alternatywą dla Smart TV i Androida. Pojawienie się miniaturowych komputerów z Windows 10 to dobra wiadomość, bo zwiększa to ekosystem urządzeń. Pytanie tylko czy przeciętny konsument będzie chciał się otaczać urządzeniami z Windows 10. Jaka jest wasza opinia na ten temat?

Premiera Windows 10 nastąpi już 29 lipca.

Więcej o: