O losach Wikipedii będzie współdecydować Polak - prof. Dariusz Jemielniak

Polak został właśnie wybrany do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. Prof. Jemielniak będzie odpowiadać między innymi za zarządzanie budżetem i wytyczanie celów Wikipedii.

Profesor Dariusz Jemielniak jest pierwszym Polakiem, który trafił do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. Do tej pory do 7-osobowej rady nie udało się dostać jeszcze żadnej osobie spoza USA i Europy Zachodniej. Członkowie Rady Powierniczej zostali wybrani przez społeczność Wikipedii; w głosowaniu wzięło udział ponad 5,5 tysiąca osób.

Polak chce między innymi zwiększyć zaangażowanie świata akademickiego w rozwój Wikipedii, ale opowiada się także za zmniejszeniem biurokracji i większą kontrolą nad strategią ruchu.

Prof. Jemieleniak kieruje Katedrą Zarządzania Międzynarodowego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Specjalizuje się w zarządzaniu wysokimi technologiami i organizacjami otwartej współpracy. Jest twórcą internetowego słownika ling.pl i serwisu do nauki języka angielskiego angielski.edu.pl . Jemieleniak związany jest z Wikimedia od 2007 roku. 5 lat później brał udział w pracach Komitetu Finansowego przy Fundacji Wikimedia i był jego przewodniczącym. W 2014 roku napisał książkę "Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii, największego projektu współtworzonego przez ludzi".

Więcej o: