Uwaga kierowcy! Groźny przekręt na Facebooku. Wyłudzają PESEL!

Użytkownicy Facebooka mogą natrafić na bardzo niebezpieczny spam, który podszywa się pod jedną z popularniejszych kampanii społecznych. Ktoś próbuje wyłudzić bardzo wrażliwe dane?

Na oficjalnym profilu Centrum Pomocy PZU pojawiło się ostrzeżenie przed groźnymi działaniami spamerów. Posługując się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów kampanii społecznej "Stop wariatom drogowym" próbują wyłudzić dane internautów. Wszystko odbywa się przez specjalnie stworzoną stronę.

UWAGA NA SPAM! Z niepokojem zauważyliśmy, między innymi dzięki sygnałom od Was, że po Facebooku krąży spamerska aplikacja wykorzystująca element naszej kampanii #stopwariatom - serduszko. Przestrzegamy Was przed klikaniem w obrazki wyglądające jak poniższe i informujemy, że jako PZU nie mamy z nimi nic wspólnego. Jesteśmy oburzeni wykorzystywaniem elementów naszej kampanii do wyłudzania sms-ów i podjęliśmy już kroki do usunięcia tych naruszeń. Jeszcze raz przestrzegamy Was przed klikaniem w tę aplikację.

Osoby chcące sprawdzić ilości punktów karnych proszone są o podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL. Rzekomą informację o stanie punktów mielibyśmy otrzymać za pomocą... subskrypcji do płatnej usługi SMS.

Niniejsza strona ma charakter rozrywkowo-informacyjny. Dzięki niej dowiesz się jak sprawdzić ile masz punktów karnych. Usługa dostępna jest w sieciach komórkowych Plus, T-Mobile, Orange oraz Play. Koszt wysłania SMS wynosi 25 złotych netto, czyli 30,75 złotych brutto. Użytkownik przed płatnością jest zobowiązany zaakceptować regulamin serwisu.

Ostrzegamy, że korzystając z usług tej witryny możemy sporo ryzykować. W bazie Whois nie ma żadnych danych dotyczących rejestratora domeny, na samej stronie też nie ma żadnych danych kontaktowych. Wysyłając jakiekolwiek informacje nie wiemy komu je powierzamy.

Na stronie znajdziemy regulamin, w którym jako usługodawca podana jest firma "WWW Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Toruniu". W wykazie przedsiębiorstw taka spółka nie figuruje.

Jak dowiedzieć się ile masz punktów karnych?

Nie ma elektronicznego dostępu do bazy zawierającej takie informacje. "Saldo" swoich punktów karnych można poznać jedynie dzięki wizycie na komendzie Policji.

Masz prawo uzyskać ją w formie ustnej lub na specjalnym zaświadczeniu w siedzibie organu prowadzącego ewidencję (np. w Warszawie jest to Sekcja Wykroczeń Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, w większości województw jest to Komenda Miejska lub Powiatowa) lub, w miarę możliwości technicznych, w innej jednostce Policji. - podaje Infor .

Pamiętajmy: zanim przekażemy komukolwiek nasze dane osobowe zastanówmy się dwa razy. Po co administratorom tej strony nasz PESEL, skoro "ma charakter rozrywkowy"?

Więcej o: