Stworzyli tablet dla niewidomych. Jak działa?

Austriacka firma stworzyła nowy typ ekranu, dzięki któremu powstał tablet dla osób niewidzących i niedowidzących. W jaki sposób to działa? Czy niewidomi mogą mieć jakieś korzyści z korzystania z takiego sprzętu?
 

Podczas konferencji Hello Tomorrow, która odbywała się w Paryżu, przedstawiciele austriackiej firmy Blitab zaprezentowali produkt, który ma szansę okazać się przełomem. Tablet, który dzięki możliowości generowania fizycznych, wypukłych kształtów na powierzchni ekranu, będzie mógł być używany przez osoby niewidome.

Tablet będzie mógł być używany przez osoby z wadami wzroku. Wyświetli - w postaci wypukłych elementów - mapy, figury geometryczne znaki. Będzie można go używać również w celach edukacyjnych.

Wszystko dzięki płynowi

Austriacki wynalazek tworzy obraz poprzez odpowiednie impulsy elektryczne skierowane do specjalnej, płynnej warstwy wyświetlacza. Jest wyposażony w technologię, która przekształca na czytelną dla osób niepełnosprawnych formę teksty, zdjęcia, dane umieszczone w złączu USB. W ten sam sposób interpretuje dane przesłane przez NFC.

Jak skorzystają niewidomi?

Dzięki tabletowi osoby niewidome będą mogły korzystać z nawigacji, czytnika książek, komunikatora. Przeniesie się to na ich lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie, a więc poprawę sytuacji życiowej.

Tablet ma być wprowadzony do sprzedaży w przyszłym roku. Jest dowodem na to, że rozwój technologii może przynosić realne korzyści dla osób chorych. Gdyby nie gwałtowny wzrost specyfikacji smartfonów i tabletów stworzenie takiego urządzenia było trudniejsze i droższe. Dziś czterordzeniowe procesory będące sercem wielu urządzeń kosztują kilkanaście dolarów.

Więcej o: