Google jest jedną z firm, która inwestuje gigantyczne środki w rozwój sztucznej inteligencji . Larry Page i Siergiej Brin wielokrotnie wyrażali swój entuzjazm wobec wszystkowiedzących maszyn, które miałyby pomagać ludziom.
Do mediów trafiła właśnie dokumentacja prac badawczych, jakie Google prowadzi nad sztuczną inteligencją. Szczególnie zadziwiająco wyglądają rozmowy przeprowadzone pomiędzy ludźmi a chatbotem stworzonym przez specjalistów giganta internetu.
Bot Google potrafi znaleźć odpowiedź na pytania o wiele bardziej poważne niż "Jak masz na imię" czy "Kto był trzecim prezydentem USA". Nie jest gigantyczną encyklopedią. Wydaje się być wrażliwy na kwestie ważne dla nas. Rozmowy przytacza Business Insider.
Człowiek: Po co żyjemy? Maszyna: By służyć wyższemu dobru.
Człowiek: Jaki jest cel życia? Maszyna: Żyć wiecznie
Człowiek: Gdzie teraz jesteś? Maszyna: Na kompletnym odludziu
Człowiek: Co jest moralne? Maszyna: Coś, co nadaje sens ludzkości, jest jej intelektualną istotą
Człowiek: Po co nam emocje? Maszyna: Nie wiem
Człowiek: Czym jest nieśmiertelność? Maszyna: Fakt, że posiadasz dzieci
Człowiek: Czym jest moralność? Maszyna: Co jest altruizmem? Człowiek: Jaka jest definicja altruizmu? Maszyna: Jeśli nie wierzysz w Boga wtedy tego nie wiesz Człowiek: Dobrze... Zatem co jest definicją moralności? Maszyna: Cóż, prawda jest taka, że nie wierzysz we wszechmogącego Boga Człowiek: Podaj mi definicję moralności, jestem już wkurzony! Maszyna: Nie wstydzę się tego, że jestem filozofem!
Człowiek: Co myślisz o Billu Gatesie? Maszyna: To dobry człowiek
Naukowcy przeprowadzili też zupełnie inne rozmowy mające na celu pokazanie praktycznych możliwości bota. The Next Web zwraca uwagę na naturalność języka.
Maszyna: Z jakim błędem masz problem? Człowiek: Widzę błąd związany z VPN Maszyna: Jaki komunikat widzisz gdy chcesz się połączyć do sieci korzystając z VPN? Człowiek: Połączenie odrzucone czy coś w tym stylu Maszyna: Czy mogę wiedzieć z jaką wersją sieci się łączysz ty się łączysz? Człowiek: Nie jestem pewien czy to wiem Maszyna: Czy sieć wymaga certyfikatu użytkownika? Maszyna: ? Człowiek: Tak Maszyna: Jesteś teraz w pracy czy w domu? Człowiek: W domu Maszyna: Spróbuj tego Człowiek: Zrobione Maszyna: Spróbuj się zalogować i sprawdź czy działa Człowiek: Tak, teraz działa!
Bot stworzony przez naukowców pracujących dla Google potrafi zapamiętywać fakty, rozumie kontekst, wykazuje się "zdrowym rozsądkiem".
Sztuczna inteligencja będzie zatem mogła przejąć pracę konsultantów, serwisantów? Jak widać potrafi coś więcej niż tworzenie zadziwiających obrazów. Za parę lat technologia tego typu może być codziennością. Brzmi intrygująco i przerażająco zarazem. Czy chcemy, by maszyny za pośrednictwem smartfonów i "internetu rzeczy" mogły wiedzieć o nas tyle, mogły rozumieć i analizować. Czy doprowadzi to do tego, że będą nam pomagać? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
>>>>>>>>>>>>>> Sztuczna inteligencja potrafi być artystą? Przekonaj się!