Polacy poszli na rekord. Połączyli się za pomocą WiFi na odległość 250km

Studenci z Politechniki Wrocławskiej utworzyli połączenie WiFi o zasięgu 250 kilometrów. Są w światowej czołówce.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej, tworzący Wireless Group, ustanowili imponujący rekord w przesyłaniu danych za pomocą WiFi. Udało im się nawiązać połączenie pomiędzy dwoma szczytami gór odległymi od siebie o 250 kilometrów.

Pierwsza radiolinia stworzona przez wrocławskich studentów miała zasięg kilku kilometrów, później transmisję udało się 35km, następna już 100. Połączyła Wrocław ze Śnieżką, za jej pomocą odbyła się rozmowa poprzez komunikator Skype.

Fot. Facebook/ Wireless Group

W końcu na szczytach Babiej Góry i Wielkiej Sowy stanęły nadajniki MikroTik (5GHz), anteny i inny sprzęt komputerowy. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy - transmisja radiowa ma bowiem swoje ograniczenia: nadajnik i odbiornik muszą się nawzajem "widzieć". Ustanowienie połączenia na tak dużą odległość wymagało więc wniesienia sprzętu na wysokość ok. 1000 i 1700 metrów.

Swoim wyczynem wrocławscy studenci ustanowili nowy rekord Polski (poprzedni wynosił 218 km). Są też drudzy w Europie i trzeci na świecie. Imponujący wynik, gratulujemy.

 
Więcej o: