To chyba najszybszy rower świata. Znawcy branży zachwyceni

Firma Specialized stworzyła rower, który może pretendować do tytułu najszybszego roweru świata. W czym tkwi jego sekret?
Zobacz wideo

S-Works Venge ViAS to najnowszy rower stworzony przez firmę Specialized. Twórcy chwalą się, że na dystansie 40km potrafi "zaoszczędzić" nam pięć minut w porównaniu z rowerami tej samej klasy.

"Dodatkowe pięć minut to niewiele czasu w obecnym świecie. Z drugiej strony te pięć minut może znaczyć dużo więcej niż tylko kilka ruchów wskazówek zegara. To pięć dodatkowych minut na rozrywkę i zabawę. Pięć minut więcej dla tych których kochasz. Pięć minut więcej na relaks i odpoczynek. Od początku pracowaliśmy nad tym, aby móc cofnąć czas." - czytamy na stronie producenta.
 

1000 godzin projektowania

Na zaprojektowanie i dopracowanie wszystkich elementów konstrukcyjnych Venge ViAS potrzeba było aż tysiąca godzin. Konstruktorzy analizowali wpływ każdego z elementów roweru na jego szybkość, celem było uzyskanie ponadprzeciętnych osiągnięć. Inżynierowie podkreślają, że rower nie jest rozwinięciem wcześniejszych konstrukcji - wszystko w nim zostało zaprojektowane "od zera".

Aerodynamiczny kształt kół, opon, ramy, kierownicy, a nawet położenie hamulców sprawiają, że rower jest wyjątkowo szybki. Wszystkie te elementy zostały tak zaprojektowane, przetestowane i wyprodukowane, by rower był stawiał jak najmniejszy opór.

"Opracowane w naszym tunelu aerodynamicznym "Win Tunnel" i zaprojektowane do współpracy z najszybszymi oponami na świecie, S-Works Turbo, koła CLX 64 to najszybsza i najbardziej aerodynamiczna kombinacja koło/opona jaka kiedykolwiek powstała. [...] Niedokładne dopasowanie i fałdy materiału oznaczają wolniejszą jazdę. Aby temu zapobiec, S-Works Evade GC Skinsuit dostępny jest w jedenastu rozmiarach, z których jeden zawsze leży jak ulał. Rękaw bez ściągacza zapewnia wygodę i nie wpływa na aerodynamikę kostiumu. Długi przedni zamek błyskawiczny daje wszechstronność i komfort użytkowania." - deklaruje producent.

Rower zadebiutował  podczas tegorocznego wyścigu Tour de France. Kosztuje 12,5 tys. dol., z pakietem aerodynamicznym 22,5 tys. dol. Cena wydaje się duża, ale do S-Works Venge ViAS można dokupić nawet buty ze specjalnie zaprojektowaną, aerodynamiczną podeszwą. W tym projekcie nie ma więc miejsca na kompromisy.

via Business Insider

Więcej o: