Apple wysyła polskiej firmie pozew na 600 stron. Domaga się oddania domeny AP.PL

Polski serwis telefonów komórkowych znalazł się na celowniku prawników Apple. Domagają się oddania domeny firmy ap.pl, którą właściciel zarejestrował... 13 lat temu.

Walka o nazwy domen internetowych nie jest niczym nowym. Duże firmy często skupują hurtowo wszelkie wyrażenia mogące się kojarzyć z ich działalnością, a niektórzy czyhają na dobre nazwy, by móc zarobić na ich odsprzedaży. Czasami bywa też tak, że lokalna firma otrzyma pozew na 600 stron od światowego giganta elektroniki, w którym domaga się oddania domeny firmy. Tak stało się w przypadku Art Production z Warszawy.

Zobacz wideo

Ap.pl? To nie może być

Artur Janiszewski w 1998 roku założył firmę o nazwie Art Production. W maju 2002 roku zarejestrował domenę ap.pl, gdzie od 2012 prowadzi sklep internetowy i serwis telefonów komórkowych. W maju 2015 Janiszewski otrzymał wezwanie z kancelarii prawniczej do bezpłatnego przekazania domeny firmie Apple. W rozmowie z serwisem Wirtualne Media powiedział:

Nie widziałem żadnego powodu, żeby ulec temu żądaniu. Adres ap.pl należy do mnie od 13 lat i nie rejestrowałem go w celach spekulacyjnych, ale po to, by prowadzić pod nim firmę o nazwie Art Production. Apple stwierdził, że adres ap.pl fonetycznie za bardzo przypomina jego nazwę i znak towarowy. Tymczasem domena jest zwyczajnym skrótem od nazwy przedsiębiorstwa. Odpowiedziałem więc Apple, że się nie zgadzam.

Niedługo później Artur Janiszewski otrzymał od firmy pozew na 600 stron. Apple podobno złożyło ofertę kupna domeny za 6 tysięcy dolarów, ale właściciel ją odrzucił uznając, że jest zbyt niska. Możliwe, że w swojej wycenie ma rację, gdyż, jak powiedział nam Tomasz Fiedoruk z Zenbox.pl,:

Jeżeli firma Apple uważa, że domena jest przydatna ze względów marketingowych, to powinna za nią zapłacić tak jak to zrobił m.in. operator komórkowy P4 wykładając za domenę play.pl kwotę 2 mln zł.

Czy Polak ma szanse?

Na razie eksperci wydają się zgodni, co do tego, że sąd powinien oddalić pozew, albo rozstrzygnąć spór na korzyść obecnego właściciela. Wątpliwości może jednak budzić fakt, że co prawda serwis zajmuje się telefonami różnych producentów, ale sklep ap.pl sprzedaje jedynie akcesoria do produktów Apple. Trudno, by nazwa domeny była w tym wypadku przypadkowa.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Apple pozwał polską firmę. W 2012 dostało się delikatesom internetowym a.pl , a w 2010 blogowi Applemania.pl . Po tych wydarzeniach serwis Applemania.pl zmienił nazwę, a sklep a.pl jak działał, tak działa.

[Za: Wirtualne Media ]

Więcej o: