Google Sunroof sprawdzi, czy panele słoneczne ci się opłacą

Google zaprezentował nowe narzędzie, które pozwoli sprawdzić, czy instalacja paneli słonecznych na naszym dachu jest opłacalna. Project Sunroof wykorzystuje zdjęcia z Google Earth i inne dane.

Google przekształca się z giganta internetu w firmę zajmującą się wieloma przedsięwzięciami, których celem jest podniesienie jakości naszego życia. Najnowszy projekt firmy ma pozwolić sprawdzić, czy zainstalowanie na dachu naszego domu paneli słonecznych jest opłacalne.

Project Sunroof sprawdzi to wykorzystując dane z Google Earth (zdjęcia, topografia terenu, położenie słońca względem obiektów na Ziemi) oraz dane wprowadzone przez użytkownika (np. kąt nachylenia dachu). Pozwoli to oszacować ilość energii elektrycznej wytworzonej przez fotoogniwa zainstalowane w naszym domu.

embed

Osoba korzystająca z narzędzia Project Sunroof musi podać też wysokość miesięcznych rachunków za energię elektryczną. Na podstawie kompletu tych danych system jest w stanie przewidzieć jaka część dachu powinna być pokryta panelami. Project Sunroof w tej chwili dostępny jest dla mieszkańców USA, którzy za pośrednictwem Google mogą panele słoneczne kupić, wziąć na nie kredyt lub leasing.

 
Więcej o: