Ta maszyna już w 1946 roku potrafiła "wydrukować" dom w 24 godziny!

Druk 3D staje się coraz bardziej zaawansowaną technologią pozwalającą tworzyć różne przedmioty szybko i tanio. W technologii 3D "drukuje" się nawet domy. Okazuje się jednak, że podobna technologia była znana już dekady temu.

W dziedzinie druku 3D nastąpił w ostatnich latach przełom. Dostępne są nowe technologie pozwalające tworzyć obiekty przestrzenne znacznie szybciej niż dotychczas. Druk 3D ma coraz mnie ograniczeń - drukować można za pomocą różnych materiałów (wliczając to takie, które przewodzą prąd ).

Druk obwodów elektrycznychDruk obwodów elektrycznych Fot. Voxel8 Fot. Voxel8

Techniką 3D można też tworzyć obiekty całkiem spore, jak domy.

Blog Modern Mechanics udowadnia jednak, że podobna technologia była wykorzystywana już dekady temu. Serwis opublikował przedruk magazynu z roku 1946, który opisuje gigantyczną maszynę potrafiącą wybudować budynek z prefabrykatów i betonu w ciągu 24 godzin.

Na powyższej ilustracji widać dwa etapy budowy domu. Najpierw gigantyczna forma jest umieszczana na wcześniej przygotowanym fundamencie. Następnie zostaje zalana betonem - w ten sposób formuje się kompletny budynek, który widać na zdjęciu po prawej stronie. Budynek potrzebuje oczywiście dachu, jednak stworzenie budynku w takim tempie imponuje nawet dziś.

To co widzimy na powyższym zdjęciu nie jest oczywiście drukarką 3D - nie ma tu komputera, oprogramowania, jest za to stara jak świat forma. Warto jednak pamiętać, że technologia, którą uważamy za nowoczesną ma całkiem stare korzenie. Poniższe nagranie, pochodzące z lat 30, prezentuję budowę domu z drewnianych prefabrykatów.

 
Więcej o: