Po metalu czas na szkło - kolejna rewolucja w druku 3D

W ciągu kilku ostatnich lat możliwości druku 3D znacznie się zwiększyły, znacząco spadły też koszty wytwarzania produktów tą metodą. To zachęciło naukowców z MIT do stworzenia maszyny, które drukuje przestrzennie szkłem. Jak działa?

GLASS from Mediated Matter Group on Vimeo .

Naukowcy z MIT opracowali nową metodę druku 3D. Maszyna stworzona przez zespół Neri Oxmana i Petera Houka jest pierwszą, która potrafi drukować przedmioty z płynnego szkła.

Nie byłoby to możliwe bez utrzymania wysokiej temperatury. Dlatego, jak wyjaśnia The Verge , zarówno komora, w której znajduje się roztopione szkło jak i dysza drukująca utrzymywane są w temperaturze od 480 do 515 stopni Celsjusza.

Drukowanie szkłem ma swoje ograniczenia - przedmiot może powstawać jedynie poprzez nakładanie kolejnych, lejących się warstw jedna na drugą. Dzięki temu można wytworzyć całkiem sporo różnych obiektów (ich przykłady znajdziecie w naszej galerii).

Po metalu czas na szkło

Drukowanie szkłem jest kolejnym etapem rewolucji druku 3D. Technologia, która jest rozwijana od mniej więcej dwudziestu lat, stała się wreszcie stosunkowo tania i szybka. Istnieją liczne nowatorskie rozwiązania pozwalające drukować przedmioty 3D również z wykorzystaniem metalu, tworzyć je w bardzo szybkim tempie.

Więcej o: