Ta powłoka ukryje każdy obiekt. Do czasu, aż...

Naukowcy z University of California stworzyli niezwykle cienką powłokę, która po owinięciu obiektu sprawia, że ten... znika. Rozwiązanie jest przełomowe, ale ma wadę.

Peleryna-niewidka marzy się naukowcom od dekad. Kolejny rozdział w historii jej stworzenia napisali naukowcy z University of California.

Opracowali niewielki fragment powłoki z fluorku magnezu o grubości zaledwie 50 nanometrów. Pokryto ją licznymi wypustkami ze złota. Mają różne wymiary: od 30 do 200 nanometrów długości i od 90 do 175 nanometrów szerokości. Ich zadaniem jest odbijanie światła dokładnie w tym samym kierunku, z którego pada. To właśnie daje iluzję ukrycia obiektu.

Tak cienka powłoka może zostać owinięta wokół w zasadzie każdego obiektu - również takiego, który posiada nieregularny kształt, ostre krawędzie.

W odróżnieniu od wielu tego typu rozwiązań, jak czytamy na łamach Science , dzieło naukowców z Kalifornii ukrywa przed widzem obiekt niezależnie od pozycji, w jakiej się znajduje. Konkurencyjne rozwiązania były w stanie ukryć obiekt tylko pod określonym kątem.

Powłoka ma jednak solidną wadę - obiekt, który ma zostać ukryty, musi pozostać w całkowitym bezruchu. Najmniejsza zmiana pozycji sprawia, że staje się na moment widoczny.

Xingjie Ni, kierujący badaniami, zapewnia jednak, że prace nad nad eksperymentalną technologią trwają i już niedługo "magiczna"powłoka może znaleźć zastosowanie do celów militarnych i cywilnych.

Zobacz wideo
Więcej o: