Boeing chce produkować energię z... hałasu

Boeing złożył wniosek patentowy opisujący urządzenie będące w stanie wytworzyć energię elektryczną z... hałasu generowanego przez startujący lub lądujący samolot.

Hałas może być źródłem energii elektrycznej. Tak twierdzi Boeing w swoim wniosku patentowym. W dokumencie możemy zobaczyć opis specjalnej instalacji, która miałby być montowana na pasach startowych na lotniskach. Ryk silników startujących i lądujących samolotów miałby generować energię elektryczną.

Zobacz wideo

Zbierz i przetwórz

System Boeinga składa się z  kilku elementów. Pierwszy to odbiorniki fal akustycznych - ich zadaniem jest zebranie dźwięku. Następnym elementem rozwiązania są specjalne przetworniki akustyczne. Znajdują się w nich membrany, takie jak w bębnach. Wprawiane są w ruch zmieniając się w pompę powietrza.

Fot. Boeing

Powietrze trafia do kolejnego elementu układu: turbiny. Turbina obraca się pod wpływem powietrza, a podłączony do niej, za pomocą wału, generator wytwarza prąd elektryczny.

Rozwiązanie Boeinga nie będzie bardzo wydajne, jak informuje What Future nie pozwoli nawet zaspokoić potrzeb lotniska. W dłuższej perspektywie może jednak sprawić, że nauczymy się generować energię z hałasu. A tego w naszej cywilizacji nigdy nie zabraknie.

Samolot przyszłości? Oto najpiękniejsza ze znanych nam wizji.

Więcej o: