WiFi będzie 100 razy szybsze? Naukowcy wreszcie dokonali przełomu

Coraz więcej urządzeń w naszym otoczeniu potrzebuje bezprzewodowego połączenia z internetem. Naukowcy odnieśli pierwszy poważny sukces w pracach nad technologią, która sprawi, że domowe WiFi będzie działać nawet sto razy szybciej. W jaki sposób?

Naukowcy postawili pierwszy krok na drodze do stworzenia następcy technologii WiFi. Zespół amerykańskich i japońskich badaczy ujarzmił bowiem fale terahercowe. Są to fale radiowe o częstotliwości od 200 do 500 GHz (standardowe WiFi działa w paśmie 2,4-5GHz), ich użycie pozwoliłoby przyspieszyć transmisję danych nawet sto razy.

Jak działa nowy system czyli "przeciekająca antena"

Do tej pory nie udawało się wykorzystać fal terahercowych do przesyłania danych, ponieważ fale były pochłaniane przez antenę. Amerykańsko-Japoński zespół, jak wyjaśnia Extreme Tech , stworzył nowy rodzaj "przeciekającej anteny" (Leaky wave antenna, na zdjęciu powyżej). Składa się z dwóch płytek. W jednej z nich jest szczelina przez którą wydostaje się sygnał.

Fot. za ExtremeTech

Kluczowe dla sukcesu technologii jest to, że różne częstotliwości fal wydostają się przez szczelinę pod różnym kątem. A to sprawia, że jeden system jest w stanie przenieść wiele sygnałów do i z różnych urządzeń na odległość  wynoszącą - szacunkowo, urządzenie nie jest jeszcze gotowe - kilkaset metrów.

Podobnie jak w przypadku systemów WiFi.

WiFiWiFi Fot. za trochetechniki.pl

Fot. za trochetechniki.pl

Lata eksperymentów

Zanim "następca WiFi" pojawi się w naszych domach naukowcy muszą przeprowadzić szereg testów i eksperymentów, które potwierdzą użyteczność nowego rodzaju anteny. W ciągu kilku lat możemy jednak zobaczyć nowy rodzaj urządzeń, które zapewnią dostęp do sieci bezprzewodowej z prędkością nawet 100GBit/s.

Więcej o: