Kolejny etap wojny na wideo. Facebook wspiera nagrania w 360 stopniach

Treści wideo stają się coraz bardziej istotne dla wszystkich serwisów internetowych. Dlatego Facebook zaczął wspierać nowy rodzaj nagrań wideo, które, podobnie jak w przypadku YouTube, pozwalają się rozglądać. Są one nagrywane w 360 stopniach. Możemy oglądać je zarówno w przeglądarce jak i aplikacji mobilnej.

Facebook poinformował na swoich stronach , że portal społecznościowy umożliwi dzielenie się filmami nagrywanymi w 360 stopniach. Rozwiązanie, wprowadzone również ( w marcu tego rok u) przez YouTube, pozwala na oglądanie filmów nagrywanych za pomocą specjalnych kamer. W dowolnym momencie możemy zmienić pole widzenia i dosłownie rozejrzeć się - zobaczyć co nagrało się po lewej, prawej, z tyłu, u góry.

Do tworzenia tego typu nagrań potrzebna jest specjalna kamera. Facebook wspiera sporą ilość takiego sprzętu, udostępnia też twórcom narzędzia do montażu.

Nagrania w 360 stopniach już za kilka dni mają być widoczne dla korzystających z Facebooka za pomocą przeglądarki lub aplikacji na Androida. Użytkownicy iPhone'ów poczekają nieco dłużej.

Jednym z pierwszych fanpage'y, który będzie publikować nowe nagrania jest oficjalna strona Gwiezdnych Wojen.

Nowy rodzaj wideo na FacebookuNowy rodzaj wideo na Facebooku Fot. Facebook / Robert Kędzierski

Fot. Facebook / Robert Kędzierski

Wojna na wideo

Facebook i YouTube wyraźnie walczą o odbiorców treści wideo. Już w styczniu tego roku stało się jasne, że dzięki zwiększeniu nacisku na treści wideo Facebook zyskuje. Podobny trend jest widoczny w przypadku większości portali internetowych.

Facebook będzie robił więcej, by użytkownicy umieszczali filmy bezpośrednio na portalu, a nie wklejali linki z YouTube. Dla Google korzystne jest natomiast, by jak najwięcej osób zamieszczało linki do nagrań umieszczonych na jego serwerach.

Więcej o: