JEDYNY, unikatowy egzemplarz elektrycznego samochodu z 1905 r. sprzedany za 359 tys. zł.

Dom aukcyjny Bonhams sprzedał na jednej ze swoich aukcji niezwykle rzadki samochód elektryczny wyprodukowany 110 lat temu. To jedyny egzemplarz, który dotrwał do naszych czasów.
Zobacz wideo

Queen Victoria Brougham to, według domu aukcyjnego Bonhams , jedyny egzemplarz elektrycznego samochodu produkowanego przez fabrykę Woods Motor Vehicle. Na drogę wyjechał w roku 1905.

Jak wyjaśnia Gizmag Queen Victoria był jednym z 30 tys. samochodów elektrycznych, które od 1900 roku trafiły na drogi USA. Samochody elektryczne były uznawane za idealne dla kobiet z klasy średniej - były ciche i nie wymagały dużej siły przy uruchomieniu i kierowaniu.

Woods Motor Vehicle produkował nie tylko auta elektryczne, ale i spalinowe oraz... hybrydowe. Coś, co brzmi dla nas bardzo nowocześnie jest tak naprawdę znane w motoryzacji od stu lat.

Akumulator

Bardzo trudno znaleźć dziś potwierdzone informacje o specyfikacji pojazdu Queen Victoria Brougham. Najpewniej wykorzystywał on dwunastokomorowe akumulatory niklowo-żelazowe stworzone przez Thomasa Edisona w roku 1901. Samochody elektryczne produkowane licznie na początku wieku miały zasięg około 200 kilometrów.

Queen Victoria Brougham rozwijał prędkość 48 km/h, co na owe czasy można było uznać za imponujące osiągnięcie.

Ostatni znany egzemplarz samochodu ma już nowego nabywcę, który zapłacił za niego równowartość 359 tys. zł.

Więcej o: