Koniec opłat za roaming w Europie już postanowiony!

Parlament Europejski ostatecznie przyjął wniosek, według którego opłaty za roaming wewnątrz Unii Europejskiej zniesione zostaną od 15 czerwca 2017 roku.

Likwidacja opłat za roaming oznacza, że poza granicami Polski, ale dalej wewnątrz Unii Europejskiej, za SMS-y, połączenia telefoniczne i internet mobilny zapłacimy tyle, co w kraju.

Koniec opłat wewnątrz UE nastąpi w 2017 roku, ale już od 30 kwietnia 2016 roku stawki za połączenia i mobilny internet zostaną znacznie obniżone. Wynosić będą wówczas maksymalnie:

- 2 eurocenty za SMS-a

- 5 eurocentów za minutę połączenia wychodzącego

- 5 eurocentów za 1 megabajt mobilnego internetu.

Czas między kwietniem przyszłego roku a czerwcem 2017 ma być okresem przejściowym, kiedy to operatorzy będą mogli przygotowywać się na całkowite zniesienie roamingu wewnątrz Unii Europejskiej.

"Dzięki temu porozumieniu, Europa stanie się jedynym regionem świata, który legalnie gwarantuje otwarty internet i neutralność sieci" - skomentowała Pilar del Castillo, członkini Parlamentu Europejskiego.

Wstępne porozumienie negocjatorów w sprawie unijnego pakietu telekomunikacyjnego przewiduje jednak pewne zabezpieczenia chroniące operatorów. Jeśli uznają, że użytkownik nadmiernie telefonuje czy też przesyła dane z zagranicy, a nie przy okazyjnych wyjazdach za granicę, to operator może wprowadzić ograniczenia i obciążyć użytkownika dodatkowymi kosztami.

Więcej o: