Naukowcy potrafią przenosić przedmioty... DŹWIĘKIEM

Grupa naukowców z Wielkiej Brytanii stworzyła specjalny system, który przenosi niewielkie przedmioty za pomocą dźwięku. Wyglądają jakby lewitowały.
 

Naukowcy z uniwersytetów z Bristolu i Sussex, we współpracy z badaczami z Hiszpanii i angielską firmą Ultraphonic stworzyli specjalny system przenoszący za pomocą dźwięku niewielkie przedmioty.

Jak wyjaśnia International Business Times urządzenie, które przenosi przedmioty składa się z 64 głośników emitujących ultradźwięki o częstotliwości 40 kHz. Fala akustyczna wytworzona przez system głośników sprawia, że niewielki przedmiot (o średnicy 1mm) wystawiony na jej działanie "lewituje".

Modyfikując fale dźwiękowe naukowcy są w stanie sprawić, że przedmiot przemieszcza się - bez bezpośredniego fizycznego kontaktu.

Najbardziej realistyczne zastosowanie? Medycyna

Deepak Sakoo, jeden z naukowców zaangażowanych w projekt, ma nadzieję, że "dźwiękowy hologram" przyniesie przełom w medycynie. W praktyce rozwiązanie naukowców mogłoby służyć do zwalczania nowotworów - groźna dla zdrowych komórek substancja mogłaby być za pomocą dźwięku trafiać precyzyjnie w guza.

Potencjalnych zastosowań jest oczywiście więcej - wszędzie tam, gdzie operować trzeba delikatnymi obiektami, które uszkodzić może nawet ludzki dotyk.

W końcowym fragmencie poniższego wideo widzimy też bardziej odległe zastosowanie dzieła brytyjskich naukowców. Mogłoby być wykorzystywane do... wciągania obiektów na pokład statków kosmicznych. Science Fiction właśnie staje się faktem? Mamy na to coraz więcej dowodów.

Zobacz wideo
Więcej o: