Campus Warsaw otwarty. Jako jedni z pierwszych sprawdzamy, jak wygląda! [WIDEO]

Do tej pory na świecie otwarto tylko cztery takie obiekty. Warszawski jest piąty. Google zainwestował u nas potężne pieniądze - my sprawdziliśmy, co będzie z tego miał i jak na tym skorzystamy.

Właśnie otwarty został Campus Warsaw - specjalne miejsce w Warszawie przygotowane przez Google'a. Jako jedni z pierwszych w Polsce zobaczyliśmy jego wnętrza.

BYLIŚMY W CAMPUS WARSAW. ZOBACZ TRANSMISJĘ Z WNĘTRZA >>>

Piękny budynek kampusu znajduje się na terenie, gdzie od 1897 roku działała Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser". Jako jedni z pierwszych w Polsce zobaczyliśmy wnętrza Campus Warsaw. Są piękne, ale to tylko oprawa.

Campus Warsaw to też powód do dumy - Google mógł wybrać dowolne inne miejsce, a zdecydował się na inwestycję w Polsce, na warszawskiej Pradze.

Dla niezorientowanych w temacie tego przedsięwzięcia przygotowaliśmy zestaw pytań i odpowiedzi, które powinny sporo wyjaśnić:

Co to jest Google Campus?

W największym skrócie - to przestrzeń dla przedsiębiorców. Znajduje się tam kawiarnia, przestrzeń biurowa i konferencyjna.

Czyli to nie biuro Google?

Nie.

Kto prowadzi Campus Warsaw?

Szefem jest Rafał Plutecki. Więcej przeczytać możecie o nim tu .

Fot. Łukasz Józefowicz

Gdzie dokładnie będzie Campus Warsaw?

Na warszawskiej Pradze w zabytkowym budynku Centrum Praskiego Koneser. To przy ulicy Ząbkowskiej 27/31, w Budynku A.

Można go zwiedzić? Wejść z ulicy i pochodzić po budynku?

Wejść do budynku mogą członkowie społeczności Campus Warsaw. Członkostwo jest darmowe, można zapisać się albo przez internet albo po przyjściu do Campusu. Natomiast trzeba być jakkolwiek zaangażowanym w świat technologii.

Zaraz, zaraz - "Campus Warsaw", dlaczego nie "Google Campus Warsaw"?

Campusy powstają z inicjatywy Google, pracownicy firmy wspierają przedsiębiorców, ale Campus to miejsce w którym mogą pracować młode firmy technologiczne. Nie ma bezpośredniego związku z biznesami prowadzonymi przez Google.

Fot. Łukasz Józefowicz

To co Google z tego ma?

Nic, a przynajmniej nie pieniądze - to jego misja społeczna. Osoby, które będą rozwijać swój biznes w Campusie, nie oddają udziałów firmy Google'owi. Nie płacą mu za biurko (płacą organizacji TechHub). Nie muszą korzystać z narzędzi Google (ale mogą). Nie płacą za porady ekspertów. Koncern tłumaczy to tak - Google powstawał w garażu i stał się jedną z najważniejszych firm na świecie. Teraz chce pomóc innym firmom rozwinąć skrzydła. Oczywiście, Google czerpie z tego korzyści pośrednie - jeśli firmy stworzą aplikację mobilną na Androida, to przyczyni się to do rozwoju ich mobilnego ekosystemu. A jeśli stworzą serwis internetowy, będą mogły chcieć reklamować się w Google. Jeśli postanowią zrobić nową drukarkę 3D albo satelitę to powiększą liczbę treści dostępnych z poziomu wyszukiwania Google.

Na otwarciu Campus Warsaw pojawiła się Hanna Gronkiewicz-Waltz

A co my będziemy z tego mieć?

Spójrzmy na dane z innych Campusów . W 2014 roku firmy które zaangażowane były w Campus London stworzyły 1200 miejsc pracy. Zebrały 41 milionów funtów dofinansowania. Eksperci doradzali młodym firmom przez 1100 godzin. To dla Polski duża szansa. W końcu dlaczego Facebooki, Ubery i inne technologiczne firmy wyceniane na miliardy dolarów nie mogą powstawać w Polsce?

Fot. Paweł Kowalik, materiały prasowe Google

Chyba duża szansa dla Warszawy

Campus będzie w Warszawie, ale swoim zasięgiem obejmować będzie całą Europę Centralną. Wszystko jedno, czy chodzi o przedsiębiorców z Chorzowa, Rygi, Budapesztu czy Wilna - każdy może przyjechać i albo wynająć biurko i pracować w Campusie, albo wziąć udział w spotkaniach z mentorami.

Ile kosztuje wynajęcie biurka w Campus Warsaw?

Ceny nie są jeszcze w pełni ustalone, ale zaczynają się od 2000 zł rocznie. Za wynajem biurek odpowiada TechHub i proponuje dwa warianty wynajmu: tryb elastyczny i tryb rezydenta.

- w trybie elastycznym mamy dostęp do biurka przez 20 godzin tygodniowo. Przy czym to nie musi być to samo biurko - siada się tam, gdzie jest wolne miejsce. Ten tryb przeznaczony jest raczej dla osób, które rozwijają biznes w niepełnym wymiarze czasu

- tryb rezydenta daje dostęp do biurka przez 24 godziny w tygodniu, a biurko jest zawsze to samo. Ta opcja przeznaczona jest raczej dla osób, które chcą i mogą swojemu pomysłowi poświęcać jak najwięcej czasu.

Fot. Łukasz Józefowicz

Mam psa - mogę z nim przychodzić do Campusu?

Tak. Ale najpierw trzeba o tym poinformować osoby zarządzające budynkiem i zapytać, czy współpracownicy nie mają nic przeciwko.

A na czym będą polegać spotkania z mentorami?

Będą to spotkania z prawnikami, specjalistami od reklamy internetowej, ale też od rozwiązań biznesowych. Młoda firma będzie mogła podszkolić się między innymi z prawa własności intelektualnej albo porozmawiać o tym, jaki model biznesowy wybrać. Część spotkań będzie organizowanych przez ekipę Campus Warsaw, ale większość zapewne przez społeczność.

Więcej zdjęć z otwarcia Campus Warsaw znajdziecie w naszej galerii TUTAJ >>>

Więcej o: