Komputer wie na co patrzy ten amerykański żołnierz. ZAGLĄDA w jego umysł!

Amerykańska armia opracowała przełomowy system rozpoznawania obrazu. Potrafi odgadnąć na co patrzyła przed chwilą badana osoba.

Badacze i wojskowi z USA są coraz bliżej przełomu. Stworzyli system analizy obrazu, który w przyszłości być może pozwoli dosłownie zaglądać do ludzkiego umysłu.

System jedynie na podstawie analiz reakcji mózgu jest w stanie określić na jaki obiekt spogląda badana osoba. Eksperyment, który opisuje Extreme Tech, dowidzi jak skuteczne jest nowe narzędzie.

"Żołnierz, podłączony elektrodami do komputerów, został poproszony o wybranie (nie mówiąc nikomu) jednego z pięciu przedmiotów: łódź, panda, truskawka, motyl, żyrandol. Kiedy żołnierz dokonał wyboru badacze pokazali mu przez około pięć sekund szybko zmieniającą się serię obrazów. Zbadali odpowiedź mózgu na każdy z nich. Na tej podstawie byli w stanie określić który z obiektów wybrał badany".

Portal wyjaśnia, że mózg reaguje odpowiednio nawet gdy badany ogląda jedynie fragmenty zdjęć. To przyspiesza proces odnajdywania prawidłowej odpowiedzi.

Sztuczna inteligencja, broń, inwigilacja?

Do czego może posłużyć dzieło amerykańskiej armii? Zastosowań może być bardzo wiele: od medycznych po rozrywkowe i militarne. Nie zdziwiłoby nas, gdyby kiedyś pojawił się hełm służący do interakcji z rzeczywistością wirtualną który taką technologię wykorzystuje. Zaglądanie w umysł mogłoby być też orężem przeciwko terrorystom. Zastosowań jest wiele, sporo jednak poczekamy, zanim prace badawcze przełożą się na konkretne produkty i usługi.

Więcej o: