Czy wasz związek przetrwa? Algorytm przewidzi to badając... głos

Naukowcy stworzyli algorytm, który analizując cechy głosu jest w stanie przewidzieć, czy związek dwojga osób przetrwa. Badania przeprowadzono na setce par przechodzących terapię.

Badacze z USC Viterbi School of Engineering oraz University of Utah stworzyli algorytm, który potrafi przewidzieć jakie są szanse na to, by para ludzi pozostała ze sobą. Do analizy posłużyły rozmowy nagrane podczas sesji terapeutycznych par, których związek znalazł się w kryzysie.

Algorytm zanalizował różne cechy głosu: jego ton, drganie i inne zmieniające się właściwości. Porównał te dane z informacjami o statusie związku. Pary biorące udział w badaniu były monitorowane jeszcze pięć lat po zakończeniu terapii.

Stworzona metoda pozwoliła przewidzieć losy związku z dokładnością do 79 procent. Mało tego - Tech Crunch wyjaśnia, że algorytm był w stanie zdiagnozować poważne problemy małżeńskie szybciej, niż eksperci terapeuci analizujący notatki z sesji.

Algorytm okazał się bowiem bardziej obiektywny w ocenianiu przyszłości pary.

Twórcy metody będą teraz w podobny sposób analizować mowę ciała - połączenie dwóch źródeł informacji pozwoli jeszcze sprawniej oceniać ludzkie relacje. Nie trudno sobie wyobrazić, że tego typu algorytm może znaleźć zastosowanie w zupełnie innych sytuacjach - na przykład podczas oceniania naszych reakcji podczas zakupów.

[za Tech Crunch ]

Więcej o: