Japońscy naukowcy stworzyli hologramy, których możesz dotknąć

"Fairy Lights" to interaktywne hologramy. To, że zmieniają kształt nie jest ich jedyną niesamowitą cechą.

Grupa japońskich naukowców opracowała interaktywne hologramy. "Fairy Lights" stworzono za pomocą femtosekundowego lasera, który podgrzewając powietrze wytwarza miniaturowe plazmowe woksele. To odpowiedniki pikseli w świecie 2D, piksele są płaskie, a woksele przestrzenne.

Niesamowite jest nie tylko to, że hologramy tworzone tą techniką zmieniają kształt, kiedy ich dotkniemy. To czy zmienią się w literę alfabetu czy serduszko jest tylko kwestią odpowiednio zaprojektowanej interakcji. Jak wyjaśnia The Wired hologram plazmowy da się poczuć dotykiem. Dlatego ta technologia może okazać się przydatna dla tworzenia wyświetlaczy. W odległej przyszłości również dla urządzeń przenośnych, smartfonów, inteligentnych zegarków.

Gdyby ta technologia została upowszechniona można by sobie wyobrazić na przykład zatwierdzanie jakiejś decyzji poprzez dotknięcie obiektu pojawiającego się przed nami. Największym atutem będzie jednak to, że po pierwsze fizycznie ten obiekt poczujemy, a po drugie po dotknięciu będzie mógł zmienić się w inny, zniknąć.

W tej chwili naukowcy są w stanie wytworzyć hologramy w przestrzeni nie większej niż 1 cm sześcienny.

 
Więcej o: