Stało się! Adobe zabija Flasha. Ale jego duch długo jeszcze będzie nas straszyć...

Adobe ugiął się pod naciskiem krytyki płynącej ze strony branży i mediów. Firma postanowiła zabić Flasha. Śmierć ta będzie jednak powolna i bolesna dla użytkowników. Dlaczego? Flash po prostu... zmieni nazwę.

Firma Adobe udostępniła swoim użytkownikom najnowszą wersję pakietu Adobe CC, w którym program Flash Professional, służący do tworzenia animacji Flash, został zastąpiony programem Adobe Animate CC.

Całkiem spora część światowych mediów uznała, że Adobe postanowił pożegnać się w końcu ze standardem Flash. Tymczasem we wpisie na firmowym blogu czytamy jedynie... zachętę do deweloperów, by zaczęli stosować HTML5 i angażowali się w tworzenie nowego standardu.

Zanim zatem na dobre pożegnamy Flasha deweloperzy, twórcy stron, animacji, będą mieli jeszcze trochę czasu, by przyzwyczaić się do stosowania HTML5. Adobe Animate CC pozwala wyeksportować animację w niemal dowolnym formacie: jako Flash, HTML5, plik wideo. Oznacza to, że zagrożenia płynące ze stosowania Flasha nie znikną tak prędko.

Adobe pozbył się ze swojej stajni programu o nazwie Flash Professional, ale zastąpił go aplikacją, która animacje Flash generuje. Firma próbuje więc zrzucić odpowiedzialność z siebie i przenieść ją na twórców treści. A to oznacza, że śmierć Flasha będzie długa i bolesna. Dla użytkowników.

Więcej o: