Ten niepozorny kawałek papieru może być początkiem rewolucji w urządzeniach mobilnych

Grupie szwedzkich naukowców udało się stworzyć wyjątkowy papier. Jest magazynem energii, można go naładować i rozładować setki razy. Ma jeszcze jedną cechę, która sprawia, że kiedyś może pojawić się w urządzeniach mobilnych.

Niewielki arkusz papieru, który widzicie na zdjęciu powyżej może przyczynić się do zrewolucjonizowania urządzeń mobilnych. Materiał stworzony przez naukowców z Linköping University ma niezwykłe cechy. Składa się z włókien celulozy otoczonych przewodzącym polimerem. Sprawia to, że może pełnić funkcję magazynu energii zachowując przy tym elastyczność.

"Power Paper" ma pojemność jednego farada, ponadto pozwala naładować i rozładować się setki razy. Te cechy sprawiają, że  można myśleć o jego praktycznym zastosowaniu w niewielkich urządzeniach.

Dla zastosowania materiału ważne jest również to, że można go wytwarzać w arkuszach o różnej grubości, a zatem i pojemności. Może to oznaczać,że Power Paper ma szansę znaleźć zastosowanie w małych i cienkich urządzeniach jak i większych.

Szwedzi podchodzą do swojego wynalazku pragmatycznie: chcą stworzyć maszyny pozwalające produkować go na skalę przemysłową i zaoferować branży elektronicznej rozwiązanie łatwiejsze do wdrożenia.

Użytkownicy mogą na wynalazku Szwedów skorzystać. Każda technologia, która pozwala tworzyć małe urządzenia, czujniki, sprawia, że łatwiej nam będzie korzystać z internetu rzeczy.

Zobacz wideo
Więcej o: