Te skarpetki wyślą wiadomość jeśli na nie nasikasz

Grupa naukowców z uniwersytetu West of England w Bristolu stworzyła skarpetki zasilane moczem. W razie potrzeby wytwarzają z niego elektryczność, którą można wykorzystać do wysłania wiadomości. Po co nam taki wynalazek?

Zobacz też: Czy można mieć alergię na WiFi?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii stworzyli skarpetki, które mogą komunikować się ze światem. Brzmi jak żart, ale za wynalazkiem kryje się poważna nauka.

Badacze z uniwersytetu West of England w Bristolu opracowali praktyczną technologię, która w przyszłości może być wykorzystywana do zasilania urządzeń przenośnych. W eksperymencie chodziło bowiem o to, by stworzyć przedmiot, który będzie w stanie nawiązać łączność ze światem zewnętrznym wykorzystując energię elektryczną wytwarzaną przez bakterie.

W skarpetkach znajdują się bowiem kanaliki z nanorurek. Jak wyjaśnia Telegraph ruch, który wykonujemy podczas normalnego chodzenia działa jak pompa, która przetłacza urynę przez labirynt nanorurek i zminiaturyzowanych mikrobiologicznych ogniw paliwowych. To pozwala wytworzyć prąd, który może być wykorzystany do zasilania niewielkich przenośnych urządzeń.

Skarpetki stworzone przez naukowców mają dość energii, by wysyłać co dwie minuty wiadomość z danymi o położeniu osoby, która je nosi.

Całe przedsięwzięcie nie jest żartem, może pomóc efektywnie wykorzystywać różne źródła energii, również te, po które nie odważylibyśmy się sięgnąć...

Więcej o: