Postawił lustro w środku Warszawy. Ludzie podchodzili niepewnie, ale po chwili zaczęli się otwierać

Staje Polak przed lustrem i... kogo widzi? YouTuber postanowił to sprawdzić. Eksperyment w centrum Warszawy wymagał od Polaków odwagi, no a efekty... To trzeba zobaczyć.

Zobacz też: Bez internetu nie byłoby świąt?

 

Daniel Rusin , filmowiec, artysta tworzący autorskie krótkie formy filmowe, przeprowadził na ulicach Warszawy ciekawy eksperyment. Czerwoną płachtą zakrył lustro i zachęcał przechodniów, by ją zdjęli. Uprzedzał, że zobaczą znaną osobę i prosił o jej opisanie.

Kiedy jednak uczestnicy performance'u ściągali płachtę widzieli swoje lustrzane odbicie. Nieco zmieszani musieli jednak "zrecenzować" osobę, którą widzą, czyli siebie.

Rusin w ten niecodzienny sposób skłonił ludzi, by się otworzyli. By mieli odwagę ocenić się, tak jak oceniają wszystko wokół - bez długich przemyśleń, tu i teraz.

W konfrontacji z samym sobą

Co zatem mówili przechodnie o "osobie z lustra"? Reakcje były różne - mniej lub bardziej gwałtowne. Pewien młody mężczyzna wyraźnie przejęty wyszeptał "Ogarnij się, masz milion możliwości, a ch** robisz, ogarnij się". Młoda dziewczyna w pierwszym odruchu wykrzyknęła "okropna", stwierdziła, że nie lubi siebie, że ma kompleksy. Wyraźnie się zarumieniła, kiedy usłyszała, że jest piękna. Kobieta w średnim wieku stwierdziła, że jest fajną kobitką. I że warto siebie lubić.

I właśnie to jest głównym przesłaniem filmu.  Powinniśmy kochać siebie w taki sposób, by nagle spytani co o sobie myślimy mieć uśmiech na twarzy. Szkoda tylko, że lustro nie przetrwało.

Eksperymenty społeczne a media społecznościowe

YouTube, Facebook, Twitter to dobre miejsce na prezentowanie różnego rodzaju kampanii społecznych czy eksperymentów. Film Rusina nie jest pierwszym, który porusza temat naszej wrażliwości. W zeszłym roku szerokim echem odbiła się kampania mająca zachęcić do przemyśleń na temat tego, czy jesteśmy skłonni pomagać innym. Zmarznięty chłopiec siedzący na przystanku w stolicy Norwegii badał reakcje przechodniów.

Zobacz wideo

Daniel Rusin od kilku lat jest youtuberem, prowadzi kanał "Reżyser życia". Opublikował do tej pory kilkadziesiąt filmów. Uczestnik Young Creatives na Festiwalu w Cannes, laureat pierwszej nagrody w kilku konkursach filmowych. Zawodowo związany z teatrem i i branżą reklamową.

Więcej o: