Facebook pożegnał się z tym formatem. Zauważyliście?

Facebook zastępuje odtwarzacz wideo oparty na Flashu odtwarzaczem zbudowanym w HTML5. Zauważyliście różnicę?

Zobacz też: Brak internetu? A Facebooka przeglądać można!

Facebook poinformował, że domyślnym odtwarzaczem wideo dostępnym dla zdecydowanej większości przeglądarek jest od dziś odtwarzacz oparty na HTML5. Oznacza to, że firma Marka Zuckerberga znacznie ograniczy wykorzystanie Flasha.

Nowy format odtwarzacza był dostępny dla wybranej grupy użytkowników od pewnego czasu, teraz, po wprowadzeniu drobnych poprawek i modyfikacji, trafia do wszystkich. Według Facebooka większość użytkowników powinna poczuć zdecydowaną poprawę w szybkości ładowania się plików. Skorzystać mają również ci, którzy do tej pory mieli problemy z odtwarzaniem wideo w HTML - Facebook twierdzi, dopasował działanie serwisu do nieco starszych maszyn.

Jak wyjaśnia The Verge zmiana odtwarzacza była niezbędna, bo treści wideo zyskują na znaczeniu i popularności. Facebook chce też przekonać użytkowników, by wideo przesyłali bezpośrednio na portal, a nie na YouTube (by stamtąd je linkować).

Adobe Flash nie zostaje jednak całkowicie porzucony przez Facebooka - format nadal będzie wykorzystywany do tworzenia gier. Facebook twierdzi jednak, że razem z Adobe pracuje nad tym, by było to jak najbardziej bezpieczne i niezawodne. To kolejny dowód na to, że Flash będzie nas jeszcze długo straszyć...

Więcej o: