Tylko jeden przedmiot na tym stole jest prawdziwy. Nie zgadniesz, który

Nie będziemy ukrywać, że to co widzicie na powyższym zdjęciu jest iluzją. Przyznajcie, nie macie pojęcia, który z przedmiotów jest prawdziwy. Dlaczego?

Zobacz też: Zimowe porządki Evernote

Na YouTube znalazł się bardzo ciekawy film prezentujący doskonale jak działa w praktyce iluzja związana z obrazem anamorficznym. Na nagraniu widzimy biurko z poukładanymi na nim przedmiotami. Kiedy przyjrzymy się dokładnie dostrzeżemy, że wśród nich znajdują się również lustra - widać odbicie kostki Rubika, leżącej obok aparatu.

Na czym polega iluzja? Tylko jeden z przedmiotów ułożonych na biurku jest rzeczywisty. Reszta to odpowiednio spreparowane wydruki.

Iluzja amorficzna

Autor nagrania wykorzystał sztuczkę dobrze znaną fanom streetartu. Na nagraniu widzimy bowiem obrazy amorficzne to znaczy takie, które widzimy w poprawny sposób jedynie patrząc z określonej perspektywy. Jeśli zatem patrzymy na biurko z daleka widzimy jedynie normalnie wyglądające przedmioty. Dopiero kiedy do niego podejdziemy i zmienimy perspektywę dostrzeżemy prawdę.

embed

Obrazy amorficzne mają szerokie zastosowanie - najczęściej spotykane to... poziome oznaczenia na drodze. Strzałki i napisy na pasach jezdni są tworzone właśnie tak, byśmy je dobrze widzieli z określonej perspektywy.

Jeśli macie już pewność który z przedmiotów jest rzeczywisty możecie sami przygotować podobną sztuczkę. Autor nagrania zamieścił gotowe zdjęcia fałszywych przedmiotów ( 1 , 2 , 3 )

 
Więcej o: