Londyńskie rowery miejskie zostaną wyposażone w lasery. Zobacz jak zwiększa to bezpieczeństwo na drodze

W 2016 wszystkie rowery, które można wypożyczyć w Londynie, zostaną wyposażone w specjalny laser. Pozwoli wyświetlić na drodze dobrze widoczny symbol, dzięki poruszanie się po zatłoczonych ulicach stanie się bezpieczniejsze.

Boris Bikes (Rowery Borysa) to popularny w Londynie środek transportu. Ich nazwa pochodzi od imienia burmistrza miasta - Borisa Johnsona. Można je wypożyczyć i "zwrócić" do jednej z wielu stacji dokujących. Podobne rozwiązanie funkcjonują w kilku polskich miastach - jednym z nich jest Poznański Rower Miejski.

Zobacz też: Rowery, które wgniatają w siodełko.

W 2016 roku wszystkie rowery, a jest ich 11,5 tys., zostaną wyposażone w specjalne lasery. Ich zadaniem jest wyświetlenie na drodze dobrze widocznego symbolu, który ma poinformować innych uczestników ruchu o zbliżającym się jednośladzie.

Jak widać na poniższym filmie takie rozwiązanie w wielu sytuacjach jest bardzo praktyczne. Jest całkiem prawdopodobne, że zastosowanie oświetlenia pozwoli zmniejszyć ilość wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów.

Telegraph wyjaśnia, że 80 procent z nich zostaje potrąconych podczas jazdy na wprost, kiedy daje o sobie znać problem martwego punktu.

Twórcą laserowego oświetlenia jest brytyjski startup Blaze, który w zeszłym roku zebrał odpowiednie finansowanie na serwisie KickStarter.

Tego typu innowacje zasługują na uwagę, bo podnoszą bezpieczeństwo na drodze i dowodzą tego, że wciąż jest miejsce na wiele innowacji.

 
Więcej o: