Facebook gratuluje 46 lat znajomości. Ten dziwny błąd ma niesamowite wytłumaczenie

Jedna z użytkowniczek Facebooka po zalogowaniu się do konta zobaczyła intrygujący komunikat. System pogratulował jej znajomości trwającej... 46 lat. Jak to możliwe, skoro Facebook ma niewiele ponad dekadę, a bohaterka historii 24 lata? Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące, ale proste.

Czy to możliwe, by znać kogoś 46 lat, kiedy ma się dopiero 24 lata? Właśnie taki komunikat (widoczny powyżej) zobaczyła jedna z użytkowniczek Facebooka po zalogowaniu się do serwisu.

Zobacz też: Zamknęli lotnisko przez... Windows 3.1

Dziewczyna szukała odpowiedzi na intrygujące pytanie: jak to możliwe. Udzielił go portal VOX, który zauważył, że dziwny błąd Facebooka ma całkiem proste wytłumaczenie.

Wiele systemów komputerowych działa w oparciu o Unix. W tym systemie czas liczy się od 1 stycznia 1970 roku. Jest to tak zwany "czas uniksowy", początek epoki Uniksa (ang. Unix Epoch).

Wiele programów i systemów jest opartych na czasie uniksowym. A 1 stycznia 1970 roku przypadł właśnie 46 lat temu. Wystarczy więc awaria jednego z systemów by w którymś miejscu kodu pojawiła się data "początku świata". Zapewne właśnie tak było w przypadku tego konkretnego błędu Facebooka. Chociaż pewności mieć nie możemy, nasze podejrzenia mogą okazać się niesłuszne.

Z  czasem uniksowym wiąże się pewien poważny problem. 19 stycznia 2038 roku niektóre komputery czy programy działające w oparciu o Unix mogą przestać działać prawidłowo.

"Licznik czasu stanie się ujemny - nastąpi przeskok do najmniejszej wartości ujemnej (-2 147 483 648) lub licznik zostanie wyzerowany. Wyświetli się wtedy data 13 grudnia 1901 godz. 20:45:52 (przeskok do najmniejszej wartości ujemnej) lub 1 stycznia 1970 godz. 00:00:00 (wyzerowanie licznika Timestamp). Może to spowodować poważne błędy w obliczaniu upływu czasu." - wyjaśnia Wikipedia.
embed

[ za VOX ]

Więcej o: