Niemiecki sąd: Ta funkcja Facebooka jest nielegalna

Zdaniem niemieckiego sądu federalnego funkcja ?Find-a-Friend, która umożliwia użytkownikom Facebooka zapraszanie do grona znajomych osób spoza serwisu, łamie obowiązujące prawo.

Funkcja "Szukaj Znajomych"zachęca użytkowników Facebooka do zaimportowania adresów znajdujących się w skrzynce e-mail, a następnie zaproszenia do grona znajomych osób, które nie posiadają konta w serwisie. W ten sposób Facebooka zintegrować możemy z takimi usługami jak Gmail, Skype czy iCloud.

Czytaj też: Jeśli jesteś kierowcą, to pokochasz nowe Google Maps

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w wydanym wczoraj wyroku uznał, że funkcja ta łamie prawo. Tym samym utrzymał w mocy wyroki sądów niższej instancji dotyczące naruszenia przez Facebooka niemieckich przepisów o ochronie danych i nieuczciwych praktykach handlowych.

Zdaniem sędziów, "Szukaj Znajomych" stanowi przykład "nękania reklamą". Taki zarzut w 2010 roku przedstawiła Facebookowi Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (VZBV). Jednocześnie Federalny Trybunał Sprawiedliwości nakazał amerykańskiej firmie dezaktywowanie "feralnej" funkcji w niemieckiej wersji Facebooka.

W wydanym oświadczeniu rzecznik prasowy Facebooka poinformował, że firma dokładnie zapozna się z wyrokiem po otrzymaniu formalnej decyzji, aby "ocenić jej wpływ na świadczone usługi".

Źródło: WSJ

Więcej o: