Francja ma dość AZERTY

Francuskie Ministerstwo Kultury ogłasza rozpoczęcie prac nad stworzeniem nowego standardu klawiatury, który ułatwiłby Francuzom pisanie. Obowiązujący w tej chwili układ AZERTY doprowadza wszystkich do szału.

Francuzi rozpoczynają pracę nad wprowadzeniem nowego standardu klawiatury. W tej chwili urządzenia sprzedawane nad Sekwaną wyposażone są w klawiaturze w układzie AZERTY. Powoduje to gigantyczną frustrację tysięcy użytkowników komputerów i smartfonów.

Przeczytaj też: Składana klawiatura do smartfona? Zobacz jak działa!

Dlaczego? Wystarczy rzut oka na poniższą ilustrację. Znaki diakrytyczne nie są przypisane, jak w polskiej klawiaturze, w zrozumiałych i logicznych miejscach. Litera "é" umieszczona jest pod "2", wybranie "e" z ALTem spowoduje wpisanie symbolu Euro. Z kolei "a" kryje się pod "0",  wykrzyknik w miejscu naszego "/", "u", dla odmiany, tam gdzie my wybieramy symbol "\". A to tylko początek kłopotów, bo Francuzi w miejscu QWERTY widzą AZERTY, co oznacza, że wszystkie klawisze są w zupełnie innym miejscu niż w Polsce.

Fot. za arstechnica.com

Francuskie Ministerstwo Kultury ogłosiło więc, że rozpoczyna prace nad przystosowaniem do potrzeb francuskiego języka klawiatury w układzie QWERTY. Powinno to ułatwić życie zarówno Francuzom jak i turystom czy biznesmenom.

[ za arstechnica.com ]

Zobacz wideo
Więcej o: