Producent bankomatów osłupiał, kiedy zobaczył ten sposób na kradzież

Dawno nie widzieliśmy tak bezczelnego działania przestępców. Okradali klientów bankomatu nie próbując nawet się ukryć.

Przestępcy specjalizujący się w pozyskiwaniu naszych danych z kart bankomatowych pobili kolejny rekord w bezczelności. Serwis Niebezpiecznik.pl informuje o instalacji odkrytej przez amerykańskich pracowników firmy NCR specjalizującej się w produkcji bankomatów.

Przeczytaj też: To może się przydarzyć każdemu, kto wypłaca pieniądze z bankomatu

Na zdjęciu, które widzicie poniżej, wyraźnie widać, że obok urządzenia coś zwisa. Przeciętny użytkownik nawet jeśli zwróci na to uwagę nie domyśli się, że to sprzęt przestępców. Jak wyjaśnia Niebezpiecznik na zdjęciu wyraźnie widać router. Pozwoli on przestępcom z bezpiecznego dystansu wydawać odpowiednie polecenia, zbierać przechwycone dane. Router wpięto pomiędzy bankomat, a łącze dostawcy - nie trudno się więc domyślić, że wszystko, co  bankomat wysyła i odbiera może być przechwycone. Albo przynajmniej wystarczająco dużo, czy pozwoliło to na sklonowanie naszej karty.

Fot NCR/ za Niebezpiecznik.pl

Jest do tego niezbędny jeszcze skimmer - również widoczny na zdjęciu. Jego zadaniem jest przechwycenie danych zapisanych na pasku magnetycznym (to, że większość z nas używa kart z chipem nie ma znaczenia, na pasku i tak pewne dane są zapisywane). Kolejnym elementem przestępczej instalacji jest kamera, która służy do przechwycenia numeru PIN.

Pamiętajmy zatem o tym, żeby zawsze zwracać uwagę na to, czy bankomat, z którego korzystamy nie wygląda podejrzanie. Bezczelność przestępców potrafi wprawić w osłupienie nawet ekspertów branży.

Rozmawiasz przez internet? Nie pozwól, by ktoś sprawdził o czym

Fotomontaż R. Kędzierski

Więcej o: