Fatalny kwartał Tesla Motors. A inwestorzy są zachwyceni. Akcje w górę o 15 proc. Rynek oszalał?

W ostatnim kwartale Tesla Motors zanotowała stratę w wysokości 107 mln dolarów. Nie popsuło to humoru inwestorów, którzy wyczekują dużego wzrostu sprzedaży samochodów amerykańskiego koncernu w 2016 roku.

Rynek spodziewał się niewielkiego zysku, a jest duża strata. W IV kwartale 2015 roku Tesla Motors zanotowała stratę w wysokości 107 mln dolarów (0,86 centa na akcję). W całym 2015 roku koncern Elona Muska stracił natomiast prawie 889 mln dolarów (6,93 dolara na akcję).

Czytaj też: Ci ludzie pracują nad tym, aby podróż z Krakowa do Gdańska trwała 35 minut

Mimo fatalnych kwartalnych wyników finansowych, akcje Tesli w handlu posesyjnym zyskały wczoraj aż 15 proc. i wzrosły do niemal 165 dolarów. Czy rynek oszalał? Nic bardziej mylnego.

Entuzjazm inwestorów to efekt znakomitej prognozy sprzedaży samochodów, która w 2016 roku ma wzrosnąć nawet o 78 proc. Elon Musk szacuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy jego koncern sprzeda od 80 do nawet 90 tysięcy aut.

Nadchodzi Model 3

Drugim powodem entuzjastycznej reakcji rynku jest zapowiedź nowego samochodu , który ma zostać zaprezentowany już 31 marca br. Model 3, bo taką nazwą został ochrzczony kolejny elektryczny pojazd amerykańskiego koncernu, ma zjechać z taśmy produkcyjnej w 2017 roku.

Czym będzie wyróżniać się na tle swoich poprzedników? Przede wszystkim ceną. Szacuje się, że Model 3 będzie kosztować ok. 35 tysięcy dolarów, czyli znacznie mniej od niż Model X i porównywalnie do aktualnej ceny Modelu S.

Tak jak wszystko, co dotyczy Tesli, Model 3 owiany jest tajemnicą. Sam Elon Musk w czasie wczorajszej sesji pytań i odpowiedzi przyznał, że nie wie jeszcze, co zaprezentuje 31 marca.

"Wciąż zastanawiamy się czy wyłożyć na stół wszystkie karty, czy też zachować kilka z nich w rękawie" - podkreślił CEO amerykańskiego koncernu.

Więcej o: