"Polskie obozy śmierci" znikną ze światowych mediów przez tę aplikację?

Sformułowania "polskie obozy śmierci" i "polskie obozy zagłady" mają szansę zniknąć ze światowych mediów. Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu znalazło rozwiązanie, które być może rozwiąże uderzający w wizerunek Polski problem.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu udostępniło aplikację "Remember", która ma uświadomić dziennikarzom na całym świecie, że posługiwanie się zwrotami "polskie obozy śmierci" i "polskie obozy zagłady" jest krzywdzące dla Polski.

Przeczytaj też: W 1983 byliśmy o krok od wybuchu III Wojny Światowej

Aplikacja, którą pobrać można na systemy  Windows i OS X, tworzy rozszerzenie w Wordzie, które na bieżąco analizuje pisownię. Jeśli autor tekstu użyje któregoś ze zwrotów zostanie on podkreślony na czerwono. Ponadto aplikacja zaproponuje bardziej precyzyjne określenia: "niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne i zagłady", "niemieckie obozy w okupowanej Polsce", "niemieckie obozy koncentracyjne na terenach okupowanej Polski" etc. Aplikacja działa w kilkunastu językach, w tym w angielskim, rosyjskim czy niemieckim.

Władze muzeum nie czekają, aż dziennikarze sami "odkryją" aplikację - rozsyłana jest ona po redakcjach i uczelniach na całym świecie.

Nie było "polskich obozów śmierci".

Na stronach Muzeum możemy znaleźć wyjaśnienie, które kwestię "polskich obozów zagłady" powinno rozstrzygnąć raz na zawsze.

"Obóz Auschwitz został wybudowany przez państwo niemieckie na terenach okupowanej Polski, które siłą przyłączono do Trzeciej Rzeszy. Jasne jest to dla wszystkich, którzy odwiedzają autentyczne Miejsce Pamięci lub czytają nasze publikacje. Podkreślamy to także w naszej aktywności w Internecie. Jednak od czasu do czasu w mediach pojawia się to fałszywe i bardzo bolesne dla Polaków stwierdzenie - powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński."

Fot. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Tę kwestię wciąż trzeba tłumaczyć

Dlaczego inicjatywa Muzeum Auschwitz-Birkenau jest istotna? Bo zachodnie media wciąż dokonują krzywdzących dla Polski uproszczeń. Część dziennikarzy , szczególnie angielskojęzycznych, może używać sformułowania "Polish death camps"/"Polskie obozy zagłady", odnosząc się wyłącznie do położenia geograficznego. Innym uproszczeniem jest założenie, że czytelnik wie, iż Polska była okupowana przez Niemcy i rozumie, że "polskie obozy zagłady" jest używane tylko w kontekście geograficznym. Niestety uproszczenia te mogą prowadzić do wypaczeń, a część opinii międzynarodowej może uważać, że obozy były stworzone z inicjatywy Polaków.

Remember - aplikacja bezpłatna (Windows, OS X)

 
Więcej o: