Apple stworzyło kartel wraz z wydawcami. Wspólnie zawyżali ceny e-booków. Gigant zapłaci 450 mln dolarów kary

Amerykański Sąd Najwyższy odrzucił apelację Apple w sprawie dotyczącej zmowy mającej na celu zawyżanie cen e-booków. Tym samym, firma z Cupertino musi zapłacić odszkodowanie w kwocie 450 mln dol.

Zdaniem Departamentu Sprawiedliwości USA, Apple było twórcą zmowy cenowej, w której uczestniczyli amerykańscy wydawcy książek i e-booków – HarperCollins, Hachette, Simon & Schuster oraz Macmillan. Celem zmowy było stworzenie „mechanizmu umożliwiającego współdziałanie (...) w celu wyeliminowania konkurencji cenowej na rynku e-booków".

Czytaj też: iPhone SE - tak będzie nazywać się najnowszy smartfon Apple?

To był kartel

Zmowa cenowa miała doprowadzić do wzrostu średniej ceny e-booków z 9,99 dolarów do 12,99 oraz 14,99 dolarów. Jej początki sięgają 2010 roku i premiery pierwszego iPada. To właśnie wtedy Apple postanowiło mocno zaakcentować swoją obecność na rynku e-booków i zaatakować firmę, która dotychczas rozdawała w tej branży karty – Amazona.

Zdaniem Departamentu Sprawiedliwości, mechanizm stworzony przez Apple oraz innych wydawców, niejako zmusił firmę Jeffa Bezosa do przyjęcia ich modelu biznesowego, co w konsekwencji doprowadziło do wzrostu cen detalicznych elektronicznych książek.

Apple odrzuca oskarżenia

Ostatecznie, w lipcu 2014 Apple porozumiało się z Departamentem Sprawiedliwości w sprawie wypłaty odszkodowań dla pokrzywdzonych klientów. Jednocześnie firma z Cupertino zwróciła się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o uchylenie wyroku. Prawnicy Apple argumentowali, że decyzja ta może „zaszkodzić konkurencji i krajowej gospodarce”.

Sąd Najwyższy wniosek Apple odrzucił i nakazał firmie wypłatę odszkodowania w wysokości 450 mln dolarów dla konsumentów, którzy ucierpieli w wyniku zmowy cenowej. Jednocześnie firma z Cupertino musi zapłacić również 30 mln dolarów kosztów sądowych oraz 20 mln Departamentowi Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Jaki będzie iPhone 7? Wszystko, co wiemy o kolejnym flagowcu Apple

iPhone 7 - Grafika koncepcyjnaiPhone 7 - Grafika koncepcyjna Źródło: Yasser Farahi (Oval Picture)

Więcej o: