Szeryf z Florydy chce aresztować szefa Apple i nazywa go "kanalią"

Kolejny akt sporu pomiędzy władzami, a Apple. Włączył się do niego szeryf z Florydy, który stwierdził, że Tima Cooka w razie potrzeby trzeba po prostu... aresztować. Mundurowy nie przebierał w słowach.

Jak już pisaliśmy w USA toczy się kluczowy spór pomiędzy Apple a FBI. Federalni zażądali od giganta z Cupertino, by przygotował specjalną wersję systemu iOS, która umożliwiłaby wydobycie danych z iPhone'a należącego do terrorysty.

Przeczytaj też: Chcieli włamać się do iPhone'a... plasteliną. Jak im poszło?

Sprawa jest bulwersująca, bo zamachowiec zastrzelił w zeszłym roku kilkanaście niewinnych osób. Tim Cook, szef Apple, odmawia jednak stworzenia backdoora. Twierdzi, że po pierwsze i tak wydostanie w taki sposób danych z iPhone'a zamachowca jest niemożliwe. Po drugie raz stworzony "klucz" pozwoliłby dostać się do każdego iPhone'a. W zasadzie więc zabezpieczenia wbudowane w iOS 9 stałyby się kompletnie bezużyteczne, a przestępcy, rządy, szpiedzy mogliby wykradać nasze dane korzystając z usług chociażby tej izraelskiej firmy.

Szeryf z Florydy: "Aresztować tę kanalię"

Spór pomiędzy Apple i FBI budzi spore emocje. I to po obu stronach. Swoje trzy grosze wtrącił właśnie Grady Judd, szeryf z hrabstwa Polk na Florydzie. 

Nie możesz stworzyć biznesu opartego na modelu "Nie obchodzą nas wyroku sądu federalnego, bo wiecie, jesteśmy ponad prawem". Szef Apple musi wiedzieć, że nie jest ponad prawem, nikt w Stanach Zjednoczonych nie jest. 

- powiedział podczas konferencji prasowej.

Swoje oświadczenie wydał przy okazji komentowania innej sprawy, w której mordercy wykonali zdjęcia ofiary za pomocą iPhone'ów.

Mogę wam powiedzieć, że pierwszy raz mam problem, by dostać się do telefonu. Zamierzamy uzyskać od sądu odpowiedni nakaz. Jeżeli Apple nam odmówi zamierzam aresztować szefa Apple. Zamknę tę kanalię!

- stwierdził.

Całkiem prawdopodobne, że Judd będzie miał okazję spełnić swe groźby. Jeśli przestępcy których aresztował, z własnej woli nie odblokują iPhone'ów, a te są zabezpieczone tak samo jak iPhone, mordercy, Tim Cook nie wypełni żadnego sądowego nakazu. Nie będzie w stanie. Czy zatem trafi wkrótce za kratki? Zobaczymy...

Jak rozmawiać i nie dać się podsłuchiwać? 6 aplikacji

Jak bronić się przed inwigilacją w sieci? Są aplikacje, które pomagająJak bronić się przed inwigilacją w sieci? Są aplikacje, które pomagają Fotomontaż R. Kędzierski

Za: Cnet