Wyhodowali rośliny na "marsjańskiej" glebie. Odradzają konsumpcję. Dlaczego?

Naukowcy z Holandii postanowili sprawdzić, czy gdybyśmy jednak zdecydowali się na kolonizację Marsa byłaby szansa, by tamtejsza gleba dała nam plony. Odpowiedź jest dwuznaczna: i tak, i nie.

O podboju Marsa śnimy od dekad, ale od niedawna sny te są coraz bardziej intensywne. Swoje plany podboju Czerwonej Planety przedstawiła NASA, fascynacji tematem nie kryje też Elon Musk, miliarder, który chce dać ludzkości tanie elektryczne samochody i tanie loty kosmiczne.

Przeczytaj też: Na Marsie wciąż płynie WODA. To naprawdę niesamowite odkrycie!

 

Naukowcy z Wageningen University & Research, holenderskiego instytutu badawczego, postanowili sprawdzić, czy marsjańska gleba mogłaby nam dać plony. Badacze odtworzyli, na podstawie licznych i znanych w świecie naukowym analiz, marsjańską glebę w swoim laboratorium. I cierpliwie podlewali...

Sukces/Porażka

Udało się! Na "marsjańskiej" glebie wyhodowano m.in. żyto, pomidory, por, groszek, rzodkiewki, szpinak, szczypiorek, rzeżuchę, komosę ryżową. Rośliny nie były tak dorodne jak ziemskie, jednak urosły.

Na zdjęciu Mars z pokładu Viking Orbitera. Widać cienką warstwę marsjańskiej atmosfery.Na zdjęciu Mars z pokładu Viking Orbitera. Widać cienką warstwę marsjańskiej atmosfery. NASA

Niestety nie jest do końca jasne, czy żywność wyprodukowana w ten sposób jest bezpieczna. Zawiera bowiem zbyt dużo metali ciężkich - jej spożywanie w dłuższej perspektywie mogłoby być dla ludzi szkodliwe. Mają to potwierdzić dalsze badania. 

Interpretację eksperymentu utrudniają też inne różnice, które trudno "symulować" - chociażby promieniowanie, które na Ziemi, z racji chroniącego nas pola magnetycznego wytwarzanego przez jądro, jest o wiele niższe.

Wierzycie, że kolonizacja Marsa jest możliwa jeszcze w tym stuleciu? Prosimy o komentarze. 

Na podstawie: Ubergizmodo

Więcej o:
Komentarze (17)
Wyhodowali rośliny na "marsjańskiej" glebie. Odradzają konsumpcję. Dlaczego?
Zaloguj się
 • aktyntasza

  Oceniono 33 razy 19

  przy tak dużym tempie rozwoju motoryzacji za 100 lat nasza ziemska gleba też będzie zawierać tyle samo trujących składników co na marsie

 • adin_null_adin

  Oceniono 16 razy 12

  Na glebie z Księżyca urośnie pszenica,
  a na glebie z Marsa batoniki z Myszką Miki.

 • pedro.666

  Oceniono 9 razy 7

  U mnie na Marsie wyrósł tylko grzyb. A Snickers po prostu mi zasechł:(

 • m.la

  Oceniono 6 razy 6

  Holenderskie pomidory i ogórki juz samkują jak z Marsa czyli wcale....

 • dorbi

  Oceniono 8 razy 6

  Czary mary kwaśne mleko. Szkoda gadać o takich eksperymentach. Trzeba spróbować na Marsie, inaczej dajmy sobie spokój. Jedno co dobre, że biorą do tego Holendrów. Oni jak nikt inny wiedzą co to znaczy jałowe podłoże do uprawy. Byle była woda, a resztę załatwią jednym robotem.

 • georg_w_gazecie

  Oceniono 5 razy 5

  Uważam, że zdecydowanie nastąpią zmiany u człowieka po zjedzeniu marsjańskich ziemniaków. Skrobia tego ziemniaka przekształcają fruktozę podczas trawienia w odystenolainę, czyli aktywny pigment zielony. Dowodem trwałych zmian jest zielona skóra Marsjan.

 • w.zboralski

  Oceniono 17 razy 5

  Po co kolonizować Marsa, skoro kolonizacja Europy idzie tak dobrze?

 • kulawy666

  Oceniono 12 razy 2

  Nie , nie skolonizujemy bo to sie nikomu nie bedzie oplacac, lot na ksiezyc byl wynikiem zimnej wojny a teraz lot na marsa niczego nie udowodni a dla zaspokojenia czystej ciekawosci nikt nie zaryzykuje i nie da kasy - nawet nasa ma teraz obciete drastycznie fundusze. I piszac to bardzo mi zal bo naprawde chcialbym zebysmy zaczeli wydawac kase na poznawanie kosmosu zamiast na inne duperele typu wojny czy religie (zawsze wystepuja razem) ech... :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX