Wyhodowali rośliny na "marsjańskiej" glebie. Odradzają konsumpcję. Dlaczego?

Naukowcy z Holandii postanowili sprawdzić, czy gdybyśmy jednak zdecydowali się na kolonizację Marsa byłaby szansa, by tamtejsza gleba dała nam plony. Odpowiedź jest dwuznaczna: i tak, i nie.

O podboju Marsa śnimy od dekad, ale od niedawna sny te są coraz bardziej intensywne. Swoje plany podboju Czerwonej Planety przedstawiła NASA, fascynacji tematem nie kryje też Elon Musk, miliarder, który chce dać ludzkości tanie elektryczne samochody i tanie loty kosmiczne.

Przeczytaj też: Na Marsie wciąż płynie WODA. To naprawdę niesamowite odkrycie!

 

Naukowcy z Wageningen University & Research, holenderskiego instytutu badawczego, postanowili sprawdzić, czy marsjańska gleba mogłaby nam dać plony. Badacze odtworzyli, na podstawie licznych i znanych w świecie naukowym analiz, marsjańską glebę w swoim laboratorium. I cierpliwie podlewali...

Sukces/Porażka

Udało się! Na "marsjańskiej" glebie wyhodowano m.in. żyto, pomidory, por, groszek, rzodkiewki, szpinak, szczypiorek, rzeżuchę, komosę ryżową. Rośliny nie były tak dorodne jak ziemskie, jednak urosły.

Na zdjęciu Mars z pokładu Viking Orbitera. Widać cienką warstwę marsjańskiej atmosfery.Na zdjęciu Mars z pokładu Viking Orbitera. Widać cienką warstwę marsjańskiej atmosfery. NASA

Niestety nie jest do końca jasne, czy żywność wyprodukowana w ten sposób jest bezpieczna. Zawiera bowiem zbyt dużo metali ciężkich - jej spożywanie w dłuższej perspektywie mogłoby być dla ludzi szkodliwe. Mają to potwierdzić dalsze badania. 

Interpretację eksperymentu utrudniają też inne różnice, które trudno "symulować" - chociażby promieniowanie, które na Ziemi, z racji chroniącego nas pola magnetycznego wytwarzanego przez jądro, jest o wiele niższe.

Wierzycie, że kolonizacja Marsa jest możliwa jeszcze w tym stuleciu? Prosimy o komentarze. 

Na podstawie: Ubergizmodo

Więcej o: