Wjedź z Google Street View na Kasprowy Wierch! Niespodzianka na 80. urodziny tej kolejki linowej

Łukasz Józefowicz
Kolej linowa Kasprowy Wierch obchodzi dzisiaj swoje 80. urodziny. Z tej okazji Google przygotowało dla każdego specjalne Street View - w domu czy w pracy, każdy może wjechać na górę i podziwiać widoki.

Kolej linowa Kasprowy Wierch została uruchomiona dokładnie 80 lat temu, 15 marca 1936 roku. To tego dnia na szczyt wjechał pierwszy wagonik, a dziś jest to jedna z głównych atrakcji Zakopanego. Dzięki Google Street View teraz każdy może wjechać na górę i podziwiać piękną panoramę Tatr. 

Street View z kolejki na Kasprowy WierchStreet View z kolejki na Kasprowy Wierch Fot. Google

Z okazji 80. urodzin kolejki Google przygotował specjalne Street View prowadzące ze stacji dolnej Kuźnice, przez stację na Myślenickich Turniach, aż na sam szczyt Kasprowego. W latach trzydziestych wagoniki kolejki uchodziły za bardzo zaawansowane technologicznie i stanowiły dla turystów wielką atrakcję. 

Dojazd wagonu do stacji na Kasprowym Wierchu, 1 marca 1936 r.Dojazd wagonu do stacji na Kasprowym Wierchu, 1 marca 1936 r. Fot. NAC.gov.pl

Powyżej: Próbny dojazd wagonu do stacji na Kasprowym Wierchu, 1 marca 1936 r.

Przed 1936 rokiem wszyscy chętni, by podziwiać widoki z Kasprowego Wierchu musieli wspiąć się na niego o własnych siłach. Budowę kolejki zainicjował ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarskiego inż. Aleksander Bobkowski. Prace nad nią trwały zaledwie 8 miesięcy, nawet pomimo tego, że oprotestowało je 96 organizacji przyrodniczych i turystycznych. Była to pierwsza taka inicjatywa w Polsce i sześćdziesiąta na świecie. 

Widok ogólny budowy trasy kolejki. Widoczna grupa ludzi w prowizorycznym wagonie kolejki linowej, 1935 r.Widok ogólny budowy trasy kolejki. Widoczna grupa ludzi w prowizorycznym wagonie kolejki linowej, 1935 r. Fot. NAC.gov.pl

Powyżej: Widok budowy trasy kolejki z grupą ludzi w prowizorycznym wagonie, 1935 r.

Obecnie trasa na szczy ma długość 4291 metrów, a różnica w poziomów pomiędzy stacją początkową, a końcową wynosi 922 metry. 

Street View z kolejki na Kasprowy WierchStreet View z kolejki na Kasprowy Wierch Fot. Google

Jeśli chcecie sami zobaczyć, jak wygląda panorama Tatr podczas wjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch kliknijcie TUTAJ. Zapewniamy, że jest imponująca!