Nowy Atom od Intela

N470 to drugi procesor z nowej serii Atomów, w których jeszcze gęściej upakowano procesor i kartę graficzną.

Atomy, jak to atomy - w przyrodzie pojedynczo niewiele mogą, ale się starają. Bo mówimy tu o procesorach które są przeznaczone dla urządzeń przenośnych - czyli jak najmniejsze rozmiary, jak najmniejsze zużycie prądu, a co za tym idzie - najmniejsza wydajność. Skoro jednak ktoś potrzebuje maszyny do pisania czy przeglądania Internetu, która długo wytrzymuje bez ładowania, ucieszy się z N470.

To drugi z Atomów w których karta graficzna została zintegrowana z procesorem na jednej płytce krzemowej, czego efektem jest zmniejszony pobór mocy. Jako pierwszy Atom pracujący z prędkością 1.83GHz, ma sobie poradzić z odtwarzaniem filmów HD (tych 720p). Swoją drogą ciekawe pod jakim odtwarzaczem. Może Wam się udało na Atomach oglądać coś w HD, np. za pomocą Mplayer'a czy VLC?

Zintegrowana karta obsłuży takie nowinki jak DirectX 9 i Open GL 1.5, lecz na wsparcie dla HDMI czy Display Port przyjdzie nam jeszcze poczekać. Urządzenia z Atomami trafią do sklepów "w ciągu najbliższych miesięcy" - dziwna to deklaracja w dniu oficjalnej premiery procesora, lecz może trzeba było czymś się wykazać po najkrótszym miesiącu w roku.

Kuba Gładykowski

Więcej o: