Google o pozwie Apple

Google nie zamierza stać bezczynnie, gdy HTC będzie bronić się przed batalią prawną Apple'a. I nic dziwnego - bo pozew przeciwko HTC dotyczy również (a może: przede wszystkim?) Androida.

W złożonym wczoraj w sądzie w Delaware pozwie prawnicy Apple zarzucają firmie HTC skopiowanie rozwiązań technologicznych, znanych m.in. z iPhone'a - chodzi tu na przykład o elementy interfejsu, architekturę oraz sprzęt.

Ale zdaniem wielu obserwatorów tak naprawdę celem Apple'a  jest przede wszystkim system Android - bo faktycznie najbardziej podobne do produktów firmy Jobsa są te smartfony HTC, w których wykorzystano system stworzony przez Google. Czyli np. Nexus One, Hero, Eris czy Magic. Dodajmy, że wśród wymienionych w pozwie patentów znalazły się m.in. metoda odblokowywania ekranu przez przesunięcie palca czy organizowanie ikon na pulpicie. Czyli funkcje, za które w smartfonach HTC odpowiada oprogramowanie dostarczone przez Google...

Wydaje się, że tak samo sądzą przedstawiciele Google - bo choć koncern nie został wymieniony w pozwie, to już wczoraj zaczął rozsyłać do amerykańskich mediów (np. serwisu TechCrunch ) oświadczenia, w których napisano m.in.

Nie jesteśmy uwzględnieni w pozwie, ale mimo to zamierzamy wspierać nasz system operacyjny Android oraz partnerów, którzy pomagali nam w jego stworzeniu.

Niestety, na razie nie wiadomo kiedy Google zamierza podjąć jakieś konkretne działania prawne w tej sprawie.

Daniel Cieślak

Więcej o: