Thunderbird 3.1 - jest publiczna beta

Pojawiło się pierwsze publiczne wydanie testowe kolejnej wersji programu pocztowego Fundacji Mozilla.

Thunderbird 3.1 - rozwijany pod roboczą nazwą Lanikai - będzie istotnym wydaniem, ponieważ to właśnie w nim pojawi się znany z Firefoksa 3.6 "silnik" renderujący kod HTML Gecko 1.9.2.

Warto odnotować, że Mozilla wreszcie porządnie wzięła się za rozwijanie swojego klienta pocztowego - Lanikai pojawia się zaledwie kilka miesięcy po oficjalnej premierze wydania 3.0 (na które czekać przyszło nam prawie 2,5 roku - premiera wersji 2.0 odbyła się na początku 2007 r.). I bardzo dobrze, bo Thunderbird w wersji 3.0 to naprawdę sympatyczny program, w którym rozwiązano większość  problemów trapiących użytkowników poprzednich wersji.

Wprowadzenie Gecko 1.9.2 będzie zdecydowanie najważniejsza nowością w wydaniu 3.1 - ale są też i inne zmiany. Poprawiono mechanizm odpowiedzialny za aktualizację z wersji 2.0, wprowadzono drobne zmiany do interfejsu, usprawniono autouzupełnianie oraz rozwiązano kilka drobnych problemów wykrytych w wersji 3.0.

Mozilla zastrzega jednak, że w Lanikai wciąż występują pewne usterki - pojawia się m.in. problem z automatycznym wysyłaniem wiadomości przygotowanych offline po wznowieniu połączenia sieciowego.

Premiera finalnej wersji Thunderbirda 3.1 zaplanowana została na czerwiec tego roku - aczkolwiek warto przypomnieć, że Mozilla nie raz udowodniła, że jej terminarz jest dość elastyczny (niewykluczone więc, że ów termin może ulec zmienie).

Więcej informacji - oraz plik do pobrania - znaleźć można na stronie Mozilli .

Daniel Cieślak

Więcej o: