Egzoszkielet w służbie motocyklistów

Nie od dziś wiadomo, że motocykliści są szczególnie wrażliwi na wypadki drogowe. Firma Knox zaprezentowała wspomagane rękawice do motocrossu, które sprawią, że przynajmniej dłonie wyjdą z tego cało.

Główną cechą rękawic Handroid jest zastosowana w nich technologia egzoszkieletu, czyli zewnętrznej struktury, przenoszącej naprężenia i wspomagającej prace mięśni, jednocześnie dającej ochronę przed urazami. W myśl biologii taka konstrukcja jest alternatywą dla endoszkieletu, czyli struktury znajdującej się wewnątrz organizmu. koncepcja egzoszkieletu od dekad na poważnie zapładnia ludzkie umysły. Jak widać wreszcie coś z tego wychodzi.

Eksperci z Knox stwierdzili, że jednym z najczęstszych urazów podczas upadania z motocykla jest wielokrotnie złożone złamanie dłoni. Dzięki rękawicom Knox Handroid większość obciążenia ma przejąć estetycznie zakamuflowany egzoszkielet i w ten sposób zapobiec uszkodzeniu kończyny.

Tylko czy usztywniona dłoń nie przeniesie niepotrzebnie naprężeń na staw łokciowy? Pożyjemy, zobaczymy. Cena rękawic Handroid za Atlantykiem to 250 dolarów. W Polsce powinny pojawić się już w kwietniu za cenę ponad 800pln.

[via Wired ]

Łukasz Cichy

Więcej o: