Nowe lekkie, przenośne dyski twarde Toshiba Canvio

Produkując serię Canvio Toshiba postawiła sobie za zadanie stworzyć możliwie mały i jednocześnie pojemny dysk, którego obsługa nie będzie nastręczała użytkownikowi problemów.

Model Canvio wszedł na rynek w czterech wersjach pojemności : 500GB, 640GB, 750GB i 1TB. Dodatkowo w kilku wariantach kolorystycznych : Liquid Blue, Komodo Green, Rocket Red, Raven Black i Satin Silver.

Jedną z głównych zalet dysku twardego ma być jego niewielki rozmiar , liczący sobie około 8cm szerokości, 12cm długości i w zależności od pojemności 1,35cm (500GB, 640GB) do 1,65cm (750GB, 1TB) grubości. Waga urządzenia natomiast, również analogicznie uzależniona od pamięci, między 140 a 170 gram. Nie są to może rekordowe osiągi, ale wydają się wystarczać, aby móc określić dysk mianem "niewielkiego" .

Drugim ukłonem Toshiby w kierunku klienta jest pre-instalowane oprogramowanie NTI BackupNow EZ . Służy ono do niemal bezobsługowego tworzenia kopii zapasowej wskazanego dysku w zadanym okresie. Wspomniany program działa wyłącznie w środowisku Windows, więc użytkownikom innych platform ta funkcjonalność dysku raczej się nie przyda.

Ceny Canvio kształtują się między około 120 dolarów za wersję 500GB do 200 dolarów za 1TB. Na tle konkurencji plasuje je to nieco poniżej 1TB dysku FreeAgent firmy SeaGate. Przy czym ten drugi jest symbolicznie mniejszy i sprzedawany tylko w czarnym kolorze.

[via Toshiba ]

Łukasz Cichy

Więcej o: