Hitachi podwaja długość życia akumulatorów litowo-jonowych

Akumulatory litowo-jonowe przybyły na pomoc cywilizacji, zastępując całe tony standardowych paluszków w przenośnych urządzeniach. Niestety, ich wadą jest duża niestabilność, która kończy się "śmiercią" baterii po kilku latach użytkowania.

Oczywiście to i tak lepszy wynik niż jednorazowe bateryjki, które starczały maksymalnie na kilka dni. Niemniej jednak krótsza żywotność wiąże się także z reguły z dynamiczną zmianą parametrów akumulatorka li-ion (na gorsze). Obie wady wynikają z tego samego - niestabilności ogniw.

Zdaje się, że japońska firma Hitachi wynalazła lekarstwo . Konstruktorzy doszli do wniosku, że skrócenie życia akumulatorów wynika z korodowania magnezu wchodzącego w skład katod ogniw elektrycznych. Na tej bazie opracowali materiał zastępczy, który ma nie reagować z kwasem zawartym w ogniwach w niepożądany sposób. Dzięki temu akumulatory litowo-jonowe mają wydłużyć swoje efektywne życie aż do 10 lat .

Nie wiadomo jednak jak prędko zobaczymy nową technologię w służbie zwykłym użytkownikom. Hitachi zobligowane jest bowiem w pierwszej kolejności dostosować swoje rozwiązania do potrzeb japońskiego przemysłu .

[via Hitachi Japan ]

Łukasz Cichy

Więcej o: