Google chce drukować przez chmurę

Na pytanie, jak drukować treści ze smartfonu czy tabletu, nie bawiąc się w sterowniki, Google ma tę samą odpowiedź co zwykle - "chmura".

Po prezentacji Chrome OS padały pytania o drukowanie i obsługę sterowników. Google właśnie upubliczniło kod i dokumentację rozwiązania, nad którym pracuje - Cloud Print. Ma to być warstwa pośrednia, przyjmująca przez internet zlecenia drukowania od aplikacji, tłumacząca je na kod zrozumiały dla odpowiedniej drukarki i wysyłająca do docelowego urządzenia. W domyśle: drukarki stojącej najbliżej zleceniodawcy, choć nie jest to wymóg, a raczej sprawa wygody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zlecenie przekazać do dowolnego sieciowego (czy raczej "chmurowego") odbiorcy.

Google Cloud Print jest na wczesnym etapie realizacji, ale wygląda prosto i skutecznie. Mam tylko dwie wątpliwości. Po pierwsze, co z bezpieczeństwem danych? W obecnej chwili, gdy nie ufam w pełni serwerom obsługującym moją pocztę, mogę wiadomość zakodować, a odszyfruje ją dopiero lokalnie odbiorca. Tutaj dokument do druku musi być przesyłany przez internet w sposób jawny. Po drugie zaś - jak zrobić "podgląd wydruku"?

[via TheChromiumBlog ]

Tomasz Andruszkiewicz

Więcej o: