Co ujawnia o Tobie Facebook?

W Sieci pojawiają się już narzędzia, które pokazują jakie dane o użytkowniku publicznie może udostępniać Facebook. W zależności od ustawień prywatności konta może to być wszystko.

Jedno z bardziej kompleksowych narzędzi za pomocą którego można sprawdzić jak "widać" nas poza Facebookiem znajduje się pod adresem http://zesty.ca/facebook/

Wystarczy wpisać tam ID użytkownika , a serwis zaprezentuje informacje jakie pojawią się w Sieci po skorzystaniu z dobrodziejstw Open Graph. Chodzi między innymi o to, co udostępniamy klikając w przycisk "Like" (Lubię to) coraz częściej pojawiający się w Sieci.

ID użytkownika to numer, który można znaleźć w linku znajdującym się po wybraniu opcji "pokaż mój profil". Powinien mieć postać następującą: http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=10000089985xxxx &ref=profile

ID użytkownika na FacebookuID użytkownika na Facebooku Fot. Facebook

Informacje mogą niektórych zaskoczyć - może się na przykład okazać, że jedna z zaproponowanych na f8 przez Marka Zuckerberga wtyczek pokaże dokładnie, na jakie "Wydarzenie" wybieramy się w najbliższym czasie .

Co ujawnia o sobie sam Mark ZuckerbergCo ujawnia o sobie sam Mark Zuckerberg Fot. Zesty

Zostało to wykryte przez pracującego w Google Ka-Ping Yee , który sprawdzał działanie zarówno wyżej przedstawionego narzędzia, jak i samego API Open Graph. Okazuje się, że niezależnie od ustawień prywatności za każdym razem gdy użytkownik zgłaszał chęć uczestnictwa w jakimś "Wydarzeniu", było to ujawniane. Teraz, już po publikacji Yee, Facebook usunął możliwość wglądu w nasze plany. Prawdopodobnie za to pojawi się coś nowego.

Joanna Sosnowska

Więcej o: