Windows 7 w telewizorze?

Microsoft poinformował, że zakończył prace nad systemem Windows Embedded Standard 7 i jest gotowy do premiery rynkowej tego produktu. WES7 to okrojona wersja "siódemki", przystosowana do działania w telewizorach, tunerach, bankomatach itp.

Przedstawiciele koncernu mówią, że system został zaprojektowany i zmodyfikowany tak, by optymalnie spełniał wymagania najróżniejszych specjalistycznych urządzeń . OS oferuje znacznie większy zakres funkcji niż jego poprzednicy - XP Embedded i Vista Embedded - został wyposażony m.in. w Internet Explorera 8, Windows Media Playera 12, Remote Desktop Protocol 7, Silverlight 3 oraz .net Framework 3.5 SP1. Oczywiście, w niektórych urządzeniach część tych funkcji będzie zbędna - ale WES7 jest skonstruowany tak, by producent sprzętu mógł wybrać z dostępnych domyślnie w systemie funkcji i narzędzi zestaw odpowiedni dla danego produktu.

Koncern zapewnia, że w nowym systemie poprawnie działają wszystkie sterowniki i aplikacje napisane dla zwykłego Windowsa 7 . Lista urządzeń, w których może zostać zastosowany WES7, jest bardzo długa - znajdziemy na niej zarówno wspomniane już telewizory czy bankomaty, jak i komputery montowane w samochodach, kioski multimedialne, samoobsługowe punkty informacyjne, drukarki wielofunkcyjne, przenośne odtwarzacze audio, konsole do gier, urządzenia internetowe itp.

Microsoft pracował nad Windows Embedded Standard 7 od kilkunastu miesięcy - oficjalnie system ten został jednak zapowiedziany dopiero we wrześniu ubiegłego roku (wtedy koncern używał innej nazwy - mówiono o Windows Embedded Standard 2011).

Daniel Cieślak

Więcej o: